سلامت

آیا ارتباطی بین کووید طولانی مدت و اضطراب وجود دارد؟ این چیزی است که تحقیق می گوید

آیا ارتباطی بین کووید طولانی مدت و اضطراب وجود دارد؟ این چیزی است که تحقیق می گوید

خواب دیدی تعبیرش رو نمی دونی کلیک کن

در حالی که ارتباط بین کووید طولانی مدت و اضطراب به طور کامل درک نشده است، منابع زیادی برای کمک به شما برای مقابله با افکار مضطرب وجود دارد.

اخبار روز فناوری رو اینجا ببین

اکثر عفونت‌های خفیف کووید-۱۹ معمولاً ظرف یک یا دو هفته پس از شروع بیماری شروع به بهبود می‌کنند. اما برای افرادی که پس از ابتلا به کووید-19 به مدت طولانی به کووید مبتلا می‌شوند، علائم می‌توانند ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از عفونت اولیه ادامه داشته باشند.

کووید طولانی مدت می‌تواند باعث تغییرات عصبی و روان‌شناختی شود، مانند مه مغزی، افسردگی، و اضطراب، به نام چند. اضطراب یکی از رایج ترین علائم کووید طولانی مدت است و درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به این بیماری را تحت تأثیر قرار می دهد.

در زیر، آنچه را که باید در مورد کووید و اضطراب طولانی بدانید، از جمله مواردی که باید بدانید، به اشتراک می گذاریم. تحقیق می گوید و چگونه می توان برای این علامت درمان کرد.

تحقیق نشان داده است که بین طولانی مدت COVID-19 و افزایش علائم سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی.

یک بررسی تحقیقاتی نشان داد که تقریباً 19٪ از افراد مبتلا به کووید طولانی مدت اضطراب را گزارش کردند. با این حال، سایر مطالعات میزان شیوع را تا 40 گزارش کرده اند. 50%.

در یک متاآنالیز از سال 2022، محققان اثرات عصبی و عصبی روانپزشکی طولانی مدت کووید را بررسی کردند. در این مطالعه، آنها به طور خاص شیوع علائمی را که 3 ماه یا بیشتر پس از عفونت کووید-19 رخ داده بود، تجزیه و تحلیل کردند.

نتایج تجزیه و تحلیل که شامل 18 مطالعه و در مجموع 10530 شرکت‌کننده بود، نشان داد که تقریباً 23 درصد از شرکت کنندگان گزارش دادند که 3 ماه یا بیشتر پس از عفونت COVID-19 دچار اضطراب شده اند.

علاوه بر این، این تجزیه و تحلیل نشان داد که در مطالعاتی که بیش از 20 درصد از شرکت کنندگان در ICU بستری شده بودند، وجود داشت. شیوع بیشتر اضطراب و سایر علائم، مانند افسردگی و اختلالات خواب.

آیا کووید-19 درازمدت می تواند باعث حملات پانیک شود؟

A حمله پانیک یک قسمت ناگهانی و مختصر از اضطراب، هراس و ترس شدید را توصیف می کند که معمولاً کاملاً غیرمعمول است. . حملات پانیک در افرادی که دارای اختلالات اضطرابی یا سایر شرایط سلامت روان هستند غیرمعمول نیست.

اگرچه مطالعات در مورد ارتباط بین حملات پانیک و COVID-19 محدود است، افرادی که اضطراب ناشی از کووید طولانی مدت دارند ممکن است دچار اضطراب شوند. بیشتر مستعد تجربه حملات پانیک است.

<یکی از دلایلی که کارشناسان معتقدند COVID-19 طولانی مدت باعث اضطراب می شود این است که COVID-19 می تواند باعث ایجاد تغییراتی در مغز شود که ممکن است علائمی مانند اضطراب و افسردگی.

در یک مطالعه سال 2022، محققان شاخص‌های آسیب سیستم عصبی مرکزی (CNS) را در شرکت‌کنندگان بررسی کردند. به دلیل کووید-19، چه با و چه بدون کووید طولانی، در بیمارستان بستری شده بود.

نتایج این مطالعه نشان داد که شرکت‌کنندگان مبتلا به کووید طولانی مدت، سطح اضطراب بالاتر از متوسط ​​داشتند. به گفته محققان، این رابطه احتمالاً به دلیل آسیب سیستم عصبی مرکزی و التهاب مداومی است که COVID-19 می تواند ایجاد کند.

هنوز، تحقیق در مورد این پدیده نسبتاً جدید است و کارشناسان به بررسی رابطه بین COVID-19 و اضطراب، افسردگی و سایر تغییرات روانی ادامه می دهند. .

سخت است که بگوییم اضطراب پس از COVID-19 چقدر طول می کشد زیرا محققان هنوز مطمئن نیستند چه مدت علائم کووید طولانی باقی می ماند. برای برخی از افراد، آنها در کمتر از 6 ماه بهبود می یابند، در حالی که برای برخی دیگر، مزمن باقی می مانند.

اما اگرچه ما هنوز در حال بررسی گزینه های درمانی برای کووید طولانی مدت هستیم، بسیاری از شواهد مبتنی بر < وجود دارد. یک href="https://www.healthline.com/health/mental-health/how-to-cope-with-anxiety" class="content-link css-5r4717">رویکردهای درمانی برای اضطراب.

درمان

درمان یکی از موثرترین درمان ها برای اضطراب است زیرا مهارت های مقابله ای مورد نیاز برای مدیریت افکار و احساسات مضطرب را به شما می آموزد. چندین روش درمانی مختلف برای اضطراب موثر هستند، از جمله:

هر یک از این درمان‌ها از رویکردهای متفاوتی استفاده می‌کنند، بنابراین در مورد درمان اضطراب با درمان، هیچ رویکرد یکسانی وجود ندارد.

داروها

داروها نیز یک درمان موثر برای بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب، به ویژه زمانی که صحبت از مدیریت علائم فیزیکی اضطراب می شود. برخی از رایج ترین داروها برای اضطراب عبارتند از:

  • داروهای ضد افسردگی، که با تغییر سطوح انتقال دهنده های عصبی مختلف در مغز، مانند سروتونین و نوراپی نفرین کار می کنند
  • بتا بلوکرها، که پزشکان معمولاً برای بیماری های قلبی تجویز می کنند، اما می توانند به مدیریت علائم فیزیکی اضطراب نیز کمک کنند
  • <بنزودیازپین‌ها، که معمولاً داروهای کوتاه‌اثری هستند که می تواند به تسکین علائم حاد اضطراب کمک کند

تغییر سبک زندگی

سایر تغییرات سبک زندگی — مانند حرکت منظم بدن، تمرین ذهن آگاهی و وقت گذاشتن برای خودمراقبتی — همچنین می تواند به شما در مدیریت اضطراب در طولانی مدت کمک کند.

اضطراب تنها یکی از بسیاری از علائم روانشناختی است که ممکن است با کووید طولانی مدت ایجاد شود. در حالی که محققان هنوز کاملاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این علامت می شود، آنها معتقدند که ممکن است با آسیب و التهاب سیستم عصبی مرکزی ناشی از COVID-19 ارتباط داشته باشد.

اگر افزایش یافته است. اضطراب یا هر تغییر دیگری در سلامت روان پس از COVID-19، در نظر داشته باشید که با پزشک خود تماس بگیرید تا نگرانی‌های خود را در میان بگذارید. با درمان مناسب، می توانید یاد بگیرید که چگونه با علائم خود بهتر کنار بیایید و آن ها را مدیریت کنید.

محتوایkhalg.ir فقط برای مقاصد اطلاعاتی و آموزشی است. وب سایت ما قرار نیست جایگزینی برای مشاوره پزشکی حرفه ای، تشخیص یا درمان باشد.
‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا