سلامت

ارتباط بین اضطراب و دندان درد چیست؟

ارتباط بین اضطراب و دندان درد چیست؟

خواب دیدی تعبیرش رو نمی دونی کلیک کن

اضطراب می تواند به طور غیرمستقیم از طریق افزایش فک فک، دندان قروچه، افزایش حساسیت، یا مراقبت ناکافی از دهان به دلیل بی توجهی ناشی از استرس، دندان های شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

اخبار روز فناوری رو اینجا ببین

درد دندان ممکن است واضح ترین علامت اضطراب نباشد، اما اغلب ارتباطی بین این دو وجود دارد.

در این مقاله، درباره ارتباط بین اضطراب و دندان درد بیشتر بدانید. ما همچنین علائمی را که باید مراقب آنها باشید و چگونگی محدود کردن اثرات اضطراب بر روی دندان‌هایتان را پوشش می‌دهیم.

اضطراب می تواند به طور غیرمستقیم از طریق مکانیسم های زیر به دندان درد کمک کند.

براکسیسم

اضطراب اغلب باعث ساییدن یا فشردن دندان ها می شود (< یک href="https://www.healthline.com/health/how-to-stop-grinding-teeth" class="content-link css-5r4717">براکسیسم). این فشار می تواند منجر به سایش مینای دندان، شکستگی دندان و ترک شود که در نتیجه باعث حساسیت دندان و گاهی اوقات تشدید درد دندان می شود. برخی مطالعات< /a> نشان می دهد که میزان دندان قروچه در بین افراد تحت استرس بیشتر از افراد بدون استرس است.

تغییر pH بزاق

اضطراب تولید بزاق را کاهش می دهد، تعادل pH آن را تغییر می دهد و اسیدیته دهان را افزایش می دهد. این می تواند منجر به پوسیدگی دندان و افزایش حساسیت دندان شود. یک مطالعه با 105 دانش آموز نشان داد که سطوح بالاتر اضطراب با افزایش اسیدیته مرتبط است. در بزاق، نشان می دهد که استرس با تغییر ترکیب بزاق بر سلامت دهان تأثیر می گذارد.

افزایش حساسیت به درد

تحقیق نشان می دهد که شرایط مرتبط با استرس، مانند اضطراب، می تواند درک بدن را از درد این می‌تواند شما را نسبت به مشکلات دندانی موجود حساس‌تر کند، مانند حفره یا بیماری لثه، که منجر به افزایش ناراحتی می شود.

بهداشت دهان و دندان ضعیف

سطوح استرس بالا می تواند منجر به نادیده گرفتن داده های بهداشت دهان، که منجر به ایجاد پلاک، لثه و درد دندانی متعاقب آن. یک مطالعه با 2400 شرکت کننده در تورنتو، افزایش استرس را با بدتر شدن خود مرتبط دانست. به سلامت دهان و دندان و درد بیشتر دهان، به ویژه در میان افرادی که بیمه دندانپزشکی ندارند یا در موقعیت های اجتماعی-اقتصادی پایین تری قرار دارند، رتبه بندی کرد.

تشدید بیماری لثه

برخی تحقیقات نشان می دهد که استرس به طور قابل توجهی بر سیستم ایمنی اثر می گذارد عملکرد سیستم، از جمله التهاب، بهبود زخم، و پاسخ به عفونت. این به طور بالقوه می تواند منجر به لثه ملتهب و درد یا ناراحتی.

تنش عضلانی

زمانی که اضطراب باعث می‌شود عضلات خاصی در سر و گردن، مانند عضلات فک، منقبض شوند یا نقاط ماشه‌ای ایجاد کنند (گره‌های عضلانی موضعی یا اسپاسم)، درد ممکن است به نواحی به ظاهر نامرتبط از جمله دندان ها پرتو می دهد.

در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد دندان درد شما ممکن است با اضطراب مرتبط باشد:

 • تنش فک یا فشار دادن فک، به ویژه در لحظات اضطراب آور
 • قروچه دندان، به ویژه در شب یا در موقعیت های استرس زا
 • شواهد سایش یا آسیب به دندان های شما به دلیل رفتارهای مرتبط با استرس
 • ظاهر زرد یا شفاف دندان های شما به دلیل فرسایش مینای دندان ناشی از اسید معده
 • شروع ناگهانی حفره ها، به خصوص در دندان های عقب
 • میزان لبه ها یا نازک شدن دندان ها به دلیل ساییدگی مینا
 • افزایش درد در دوره های استرس زا

درمان دندان درد ناشی از اضطراب اغلب شامل رسیدگی به مسائل دندانی و استرس زمینه ای در اینجا چند روش وجود دارد:

 • نیت گارد یا آتل: برای دندان قروچه، دندانپزشک ممکن است استفاده از نگهبان شب< /a> یا آتل برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان‌ها ناشی از ساییدن در هنگام خواب.
 • درمان دندان: بسته به مشکل دندانی که دارید، مانند فرسایش مینا یا حفره‌ها، درمان‌ها ممکن است شامل پر کردن، چسباندن دندان، یا روش‌هایی برای بازیابی مینا باشد.
 • مدیریت استرس: تکنیک‌هایی برای کاهش استرس – مانند به عنوان تمرینات آرامش بخش، مدیتیشن یا درمان — می تواند به بهبود درد دندان ناشی از اضطراب کمک کند.
 • داروها: دندانپزشکان یا پزشکان ممکن است داروهای مسکن را برای تسکین موقت توصیه کنند و در برخی موارد، داروها برای مدیریت علائم مرتبط با اضطراب یا استرس.
 • بهداشت دندان: اجرای یک روال دقیق بهداشت دهان – از جمله مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه فلوراید – می تواند آسیب بیشتر را به حداقل برساند.

در صورت داشتن موارد زیر بهتر است برای دندان درد با دندانپزشک تماس بگیرید:< /p>

 • درد مداوم، به خصوص اگر دندان درد بیش از یک یا دو روز طول بکشد یا اگر شدید باشد یا بدتر شود
 • حساسیت به دما، مانند غذای خیلی گرم یا خیلی سرد
 • ورم یا خونریزی لثه همراه با درد یا حساسیت
 • درد فک، به خصوص اگر همراه با دندان درد باشد، زیرا این می تواند نشان دهنده اختلال مفصل گیجگاهی فکی
 • آسیب به دهان
 • تغییرات قابل مشاهده، مانند برآمدگی جوش مانند روی لثه، لکه های تغییر رنگ روی دندان، یا علائم آسیب
 • درد ارجاعی یا دردی که از ناحیه دیگری منتشر می‌شود، مانند درد سینوسی تقلید از دندان درد

اضطراب می‌تواند از طریق دندان قروچه، افزایش حساسیت، تغییرات، به دندان درد کمک کند. در تعادل pH و حتی بهداشت ضعیف دهان به دلیل استرس.

اگر دائماً ناراحتی دندان همراه با استرس یا اضطراب را تجربه می‌کنید، به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکلات دندانی زمینه‌ای را رد کنید.

تکنیک‌های کاهش استرس را امتحان کنید، به طور منظم استفاده کنید. معاینات دندانپزشکی و رعایت بهداشت دهان و دندان اقدامات پیشگیرانه ای هستند که می توانید برای کمک به تسکین درد دندان ناشی از اضطراب انجام دهید.

محتوایkhalg.ir فقط برای مقاصد اطلاعاتی و آموزشی است. وب سایت ما قرار نیست جایگزینی برای مشاوره پزشکی حرفه ای، تشخیص یا درمان باشد.
‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا