حاشیه

ازدواج دختر کم سن ۸ ساله با مرد ۴۰ ساله / مرگ دختر جوان در شب زفاف

ازدواج دختر کم سن ۸ ساله با مرد ۴۰ ساله / مرگ دختر جوان در شب زفاف

یک دختر بچه یمنی هشت ساله در شب عروسی خود جان باخت. به گفته یک فعال اجتماعی و دو ساکن محلی، او با مردی بزرگ تر از سن خود ازدواج کرده بود. این حادثه باعث خشم رسانه ها شده و بحث در مورد کودک همسری را دوباره داغ کرده است.

ازدواج دختر کم سن ۸ ساله با مرد ۴۰ ساله / مرگ دختر جوان در شب زفاف

اروا عثمان، رئیس خانه فولکلور یمن و از فعالان برجسته حقوق بشر، گفت که این دختر بچه که روان نام داشت، در اواخر هفته گذشته در شهر مهدی در استان Hajjah در شمال غرب یمن، با مردی ۴۰ ساله ازدواج کرد.

در جهان معاصر، پدیده ی کودک همسری در متن بسیاری از جوامع جریان دارد؛ دختران و پسران زیر سن قانونی، حتی کمتر از 10 سال مجبور به ازدواج می شوند. آمار رسمی موجود در مورد این پدیده حاکی از رتبه دوم آذربایجان ­شرقی بین استان های کشور است. شهر تبریز به عنوان مرکز استان به دلیل تنوع اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، برای بررسی علل زمینه­ساز کودک ­همسری در این استان مورد پژوهش قرار گرفته است.

ازدواج دختر کم سن ۸ ساله با مرد ۴۰ ساله / مرگ دختر جوان در شب زفاف
روش شناسی: پژوهش حاضر به شیوه کیفی، براساس تجربه زیسته زنانی که این پدیده را تجربه کرده اند انجام شده است. نمونه گیری به صورت هدفمند در جامعه زنان بین 15 تا 35 سال مراجعه کننده به مراکز بهداشتی شهر تبریز که اولین بار در سن کمتر از 15 سال ازدواج کرده­اند انجام شده، پاسخگویان پس از آگاهی از اهداف پژوهش به صورت داوطلبانه در مصاحبه شرکت کرده­اند و نمونه گیری تا اشباع نظری داده ها ادامه یافته است.
یافته‌ها: براساس تحلیل مضمون که برای استخراج داده از مصاحبه ها استفاده شده، 21 زیر مضمون و 7 مضمون کلی به دست آمده است که براساس آن، بلوغ جنسی زودرس، مردسالاری، تعصبات مذهبی، موقعیت محل زندگی و زندگی با پدر و مادر ناتنی مهمترین علل زمینه ساز کودک همسری در شهر تبریز است.
بحث و نتیجه‌گیری: اگرچه موضوع بلوغ زودرس و ساختار جسمی بیشتر تحت تاثیر ویژگی های ژنتیکی افراد است اما نوع برخورد با این موضوع بستگی به محل زندگی، سبک زندگی و تعاملات اجتماعی محیط دارد و مسائل اجتماعی و فرهنگی مسئله بلوغ زودرس را در پدیده کودک همسری تشدید می کند.

ازدواج دختر کم سن ۸ ساله با مرد ۴۰ ساله / مرگ دختر جوان در شب زفاف

مرکز آمار ایران در گزارشی از ثبت ازدواج ۲۰هزار دختر کمتر از ۱۵ سال در ۹ماه سال گذشته خبر داده،‌ اولین اهمیت و هشدار درباره این موضوع از نگاه شما به عنوان جامعه‌شناس و پزشک چیست؟

آمار ازدواج دختربچه‌ها نشان می‌دهد که با وجود هشدارها و اطلاع‌رسانی‌های مکرر کارشناسان درباره خطرات و تبعات فردی و اجتماعی کودک همسری، هنوز این مساله توسط مسوولان جدی گرفته نشده و بعضا از آن دفاع یا حتی تشویق می‌کنند. برخی از مسوولان بدون توجه به تغییرات اجتماعی و بدون توجه به نتایج پژوهش‌ها، با استناد به تجربه خودشان یا مثلا بستگان‌شان که در کودکی ازدواج کرده‌اند و به زعم آنها مشکلی نداشته‌اند، خطرات و تبعات کودک همسری را انکار می‌کنند. این نگاه غیرعلمی و اشتباه درباره یک مساله اجتماعی مهم باعث شده است که آینده و سلامت جسمی و روانی و اجتماعی دختران به خطر بیفتد.

ازدواج دختر کم سن ۸ ساله با مرد ۴۰ ساله / مرگ دختر جوان در شب زفاف‌‌‌‌‌

منبع:سانا پرس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا