اخبار روز

روانسازی تجارت مرزی در تمرچین بادو نیم برابر شدن خروجی ها

روانسازی تجارت مرزی در تمرچین بادو نیم برابر شدن خروجی ها

استاندار آذربایجان غربی صبح امروز در جلسه شورای مبادلات مرزی استان با تاکید بر رفع مشکلات پایانه مرزی تمرچین و اجرای مصوبات شورای مذکور در این خصوص، گفت: در راستای افزایش مبادلات اقتصادی و تجاری و همچنین افزایش ترانزیت، ضروری است موضوعات مربوط به ساماندهی مرز تمرچین در سریعترین زمان عملیاتی شود.

محمدصادق معتمدیان با اشاره به اهمیت افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با اقیلم کردستان عراق، خاطرنشان کرد: در راستای دسترسی به دریای مدیترانه و انتقال کالا به بخش عمقی عراق و بازار‌های هدف سوریه، توسعه زمینه‌های اقتصادی و زیرساخت‌های لازم در پایانه‌های مرزی تمرچین و حاج عمران ضروری است.

استاندار آذربایجان غربی به افزایش مبادلات تجاری با اقلیم کردستان عراق در دو سال گذشته نیز اشاره کرده و افزود: در دولت سیزدهم، روابط اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق به ویژه در مرز‌های آذربایجان غربی ارتقاء یافته و هر سال بیش از یک میلیارد دلار صادرات به این اقلیم انجام شده و در این مدت شاهد افزایش ۲۵۰ درصدی ترانزیت و ۴۰ درصدی میزان صادرات به اقلیم کردستان عراق هستیم.

معتمدیان  افزایش مبادی مشترک مرزی را از راهکار‌های مهم برای افزایش مراودات تجاری و تسهیل در ترانزیت کالا به اقلیم کردستان عراق  دانسته و اضافه کرد: مطالعات و بررسی‌های لازم جهت افزایش تعداد درب هاى واحد مرزى از ۴ درب موجود به ۱۰ درب، در قالب درب‌های اختصاصی برای تردد خودرو‌های سواری، کالا‌های فاسد شدنی و …، برای جانمایی و عملیاتی شدن این طرح در کوتاه‌ترین زمان صورت می‌گیرد. 

وی در پایان با تاکید بر اجرای کامل مصوبات جلسات شورای مبادلات مرزی استان و لازم الاجرا بودن مصوبات این شورا، اظهار داشت: براساس ضرورت‌های مورد نیاز مرز‌های بین المللی، الگوی جدیدی در پایانه مرزی تمرچین در کشور ایجاد می‌شود.

منبع : خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا