اقتصاد

تحول بزرگ در صنعت کشور با سیاست‌گذاری‌های دولت سیزدهم

تحول بزرگ در صنعت کشور با سیاست‌گذاری‌های دولت سیزدهم

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت، در آیین رونمایی از بسته حمایتی جهش صادرات فناورانه و دانش‌بنیان وزارت صمت اظهار کرد: این هفتمین رویداد دانش بنیان در حوزه صنعت است که باید به گفتمان تبدیل شود و از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان بهره برد.

وی افزود: طبق گفته دانشمندان اگر توانستید از مسیر فناوری کالایی تولید و آن را صادر کنید آن زمان، موفق خواهید بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: شهید آیت‌الله رئیسی در راستای حمایت از تولید داخل تاکید می‌کردند کالایی که در داخل تولید می‌شود نباید واردات در آن انجام شود.

وی با اشاره به ساخت داخل با استفاده از فناوری یادآور شد: باید یک مهندسی قوی و خلاقانه بر روی تولید کالا‌ها صورت گیرد و ارزش افزوده را ارتقا یابد.

علی‌آبادی در ادامه خاطرنشان کرد: وقتی به صنعت خودرو آمدم گفتند که ۲۰ درصد خودرو ساخت داخل است، موکت‌های داخل خودرو، لاستیک و باد آن ساخت داخل بود، ضمن اینکه باد خارجی بهتر از داخل بود. فرقی بین مونتاژ و ساخت داخل نداشت این در حالی است که برای ساخت داخل باید مهندسی آن را داشته باشیم و امروز با سیاست‌گذاری‌های دولت سیزدهم، تحول بزرگی در صنعت صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: موفق شدیم با کمک معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در دولت سیزدهم محصولات سفارش بنیان را داشته باشیم که نیاز به رفع تعهد ارزی ندارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در بخش صنعت موفقیت‌های بزرگی در حمایت از دانش بنیان‌ها صورت گرفته است، افزود: دانش‌بنیان‌ها می‌توانند با خلق ارزش افزوده در سایر کشور‌ها تولیدات انجام دهند و کشت فراسرزمینی و ارزش افزوده داشته باشند به شرطی که ثمره آن را به کشور بازگردد.

وی در ادامه تصریح کرد: از ظرفیت ایرانیان مقیم در کشور‌های دیگر برای سرمایه‌گذاری در صنعت دانش بنیان‌ها نیز می‌توان استفاده کرد.

علی‌آبادی با اشاره به بسته حمایتی از دانش‌بنیان‌ها گفت: از صادرات محصولات دانش‌بنیان با اختصاص تسهیلات ارزی و سایر مشوق‌ها با استفاده از ظرفیت سایر نهاد‌ها حمایت می‌کنیم، بحث تعهد ارزی را با حضور رئیس کل بانک مرکزی پیش می‌بریم. صنعتگران باید به سمت بین‌المللی کردن کالا‌ها و محصولات حرکت کند.

انتهای پیام/

منبع: برنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا