اقتصاد

معرفی ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار نفر به بانک‌ها در قالب نهضت ملی مسکن

معرفی ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار نفر به بانک‌ها در قالب نهضت ملی مسکن

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، محمدرضا مهدیار اسماعیلی مدیرعامل صندوق ملی مسکن در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در راستای تحقق اهداف نهضت ملی مسکن و با تاکید شهید جمهور بر اهمیت این پروژه‌ها، عملیات اجرایی نهضت ملی مسکن به شکل چشم‌گیری ادامه دارد.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات ارائه شده، تعداد پروژه‌های آغاز شده تا به امروز از مرز دو میلیون و ۶۰۰ هزار عبور کرده و تعداد ۶۳ هزار پروژه در حال اجرا هستند. 

مدیرعامل صندوق ملی مسکن افزود: از آغاز نهضت ملی مسکن تا به امروز، منابع مالی جذب شده از مرز ۴۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته که بیش از ۳۷۱ هزار میلیارد تومان آن توسط مردم تامین شده است. این میزان سرمایه‌گذاری مردمی تاثیر قابل توجهی بر اشتغال، تولید و فعالیت‌های اقتصادی کشور دارد.

اسماعیلی تصریح کرد: از مجموع ۳۷۱ هزار میلیارد تومان، حدود ۲۳۴ هزار میلیارد تومان از طریق خود مردم تامین شده و ۱۳۷ هزار میلیارد تومان از طریق تسهیلات بانکی تأمین گردیده است. باقی این منابع از صندوق ملی مسکن و همکاری وزارت راه و شهرسازی تامین شده‌اند.

این مقام مسئول درباره آمار معرفی افراد به بانک ها برای انعقاد قرارداد گفت: تا کنون بیش از ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار نفر به بانک‌ها معرفی شده‌اند که از این تعداد، ۷۸۴ هزار نفر موفق به انعقاد قرارداد شده‌اند و حدود ۹۵۹ هزار نفر در صف قرارداد هستند. همچنین حدود ۴۴۱ هزار نفر به دلیل نقص پرونده نیاز به تکمیل مدارک دارند.

اختصاص واحدهای نهضت ملی مسکن به اقشار مختلف

اسماعیلی خاطرنشان ساخت: تاکنون ۷۴ هزار و ۶۵۸ واحد به طرح جوانی و جمعیت، ۲۷ هزار و ۶۳۲ واحد به قشر ایثارگران، ۵۲۹ هزار و ۷۴۲ واحد به جامعه روستایی و ۳۳ هزار و ۸۶۳ واحد به قشر محرومین اختصاص یافته است. در مجموع، برای دهک‌های کم درآمد، تعداد ۶۹ هزار و ۲۳۲ واحد مسکونی در نظر گرفته شده است.

افزایش وام‌های قرض‌الحسنه و تخصیص منابع نفتی برای نهضت ملی مسکن

اسماعیلی اعلام کرد که با توجه به نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی، وام‌های قرض‌الحسنه ویژه دهک‌های ۱ تا ۴ درآمدی صرفاً در چارچوب نهضت ملی مسکن افزایش پیدا خواهد کرد.

وی همچنین افزود: با استفاده از منابع نفتی که با اجازه مقام معظم رهبری در سال گذشته تخصیص یافت و مقرر شد ۲ میلیارد دلار از این منابع در اختیار قرار گیرد، امروز اولین بخش از این منابع به ارزش ۱۰۱۹۵ هزار میلیارد ریال به نفع نهضت ملی مسکن وصول و تخصیص داده شده است.

مدیرعامل صندوق ملی مسکن تأکید کرد: ما ۲ میلیارد دلار را بر اساس نرخ تبدیل بانک مرکزی به ریال دریافت می‌کنیم و این منابع برای خرید فولاد و سیمان مورد نیاز پروژه‌های نهضت ملی مسکن استفاده خواهد شد.

اسماعیلی در ادامه توضیح داد: در سال گذشته، بزرگترین خرید فولادی تاریخ کشور را به نفع نهضت ملی مسکن انجام دادیم. در این خرید، مبلغ ۲ همت برای خرید ۹۰ هزار تن انواع میلگردهای پر مصرف هزینه شد.

وی افزود: از ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری، عملیات توزیع این میلگردها آغاز شده است. نیازهای استان‌ها را دریافت کرده‌ایم و در بخش بنیاد مسکن بالغ بر ۶۹ هزار تن فولاد بر اساس تقسیم‌بندی استان‌ها توزیع شده است.

مدیرعامل صندوق ملی مسکن تصریح کرد: تاکنون بالغ بر ۴۴ هزار تن نیاز به صندوق اعلام شده و این نیازها بر اساس تقاضای موجود از طریق منابع جذب شده و فولاد خریداری شده تامین خواهد شد.

مهدیار اسماعیلی همچنین در خصوص همکاری کشورهای دیگر با ایران برای طرح نهضت ملی مسکن عنوان کرد: در پروژه‌های ساحلی که ۲۷ نقطه شناسایی و در دستور کار قرار گرفته است، سه شهر خلیج فارس، علوی و تیس برای سرمایه‌گذاری بخش بین الملل کاندید شده است و این شهرها در تراز بین المللی و با همکاری دیگر کشورها احداث خواهند شد که در این بخش بانک مسکن به مشارکت آمده است.

۸ هزار میلیارد تومان جریمه استنکاف بانک‌ها به صندوق ملی مسکن وصول شد

 مدیرعامل صندوق ملی مسکن همچنین در خصوص منابع مالیاتی صندوق ملی مسکن اعلام کرد: مقرر شده است تا جریمه استنکاف بانک‌ها و همچنین مالیات خانه‌های خالی به صندوق ملی مسکن واریز شود در بخش خانه‌های خالی ۱۷ هزار میلیارد تومان از مالیات باید وصول می‌شد که آخرین آمارها حاکی از وصول ۱۶هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که دریافتی ما از این بخش ۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی همچنین از آمادگی صندوق ملی مسکن برای محصولات دانش بنیان و تامین فولاد این پروژه‌ها با نرخ دولتی خبر داد.

انتهای پیام/

منبع: برنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا