اقتصاد

صنعت کالای خواب ایران نیازمند بازارسازی، بازاریابی و بسته بندی جهانی

صنعت کالای خواب ایران نیازمند بازارسازی، بازاریابی و بسته بندی جهانی

به گزارش خبرگزاری برنا، فاطمه انتصاری فعال حوزه صنعت کالای خواب ایران در یادداشتی نوشت: بسیاری از مردم در گذشته نه چندان دور، لحاف و تشک خود را با پنبه و موادی شبیه آن تهیه می‌کردند، اما در گذر زمان با پیشرفت صنعت، محصول کالای خواب هم پا به عرصه ظهور گذاشته است. صنعت کالای خواب ایران در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته و می‌توان یک بازار جدید صادراتی برای این محصول ایجاد کرد و حتی امکان بازارسازی و بازاریابی این محصول در همه دنیا به عنوان یک محصول مصرفی وجود دارد.

فقر تکنولوژی تولید این محصول به صورت صنعتی در بسیاری از کشور‌ها این ضرورت را ایجاد می‌کند تا در پی رفع مشکلات اساسی محصولات کالای خواب در کشور باشیم تا بتوانیم به عنوان یک محصول صادراتی مهم در سال‌های آینده از آن بهره ببریم.

بنا به سابقه چندین ساله‌ای که در فروش و بازرگانی این محصول دارم، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و موانع این محصول چه در داخل کشور و چه در زمینه صادرات آن، مسئله حمل و نقل این محصول است که به علت حجیم بودن آن صرفه اقتصادی را پایین می‌آورد. به عنوان مثال در یک کانتینر ۴۰ فوت می‌توان حداکثر ۲۵۰۰ تخته پتو یا ۷۰ عدد تشک طبی فنری یا ۸۰۰ عدد تشک مهمان جای داد.

در سال‌های اخیر برای رفع این مشکل اساسی در کشور‌های دیگر مثل ترکیه، چین و … که در صادرات این محصول جزء بهترین برند‌های معروف دنیا هستند تدابیر اساسی در زمینه بسته‌بندی‌های وکیوم شده مشاهده می‌کنیم.

فعالین بازار کالای خواب هم یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی که دارند، بحث هزینه‌های گزاف و آسیب دیدن محصول در مسیر حمل و نقل است و متوجه شدیم که این مسئله در امر فروش آنها بسیار موثر است.

معتقدم اگر کارخانه‌های تولید کالای خواب در ایران اندکی هزینه برای بسته‌بندی صحیح این محصول انجام دهند، می‌توانند به صرفه اقتصادی این محصول در امر حمل و نقل، فروش و بازرگانی کمک کنند. برای مثال استفاده از دستگاه‌های وکیوم کننده و در عین حال استفاده از الیاف مناسب برای تولید که در اثر فشار و حرارت به محصول آسیب نرسد، منجر به نتایج مثبتی می‌شود. امیدواریم با رفع این مشکل اساسی در سال‌های آینده حجم صادرات بیشتری از این محصول را به کشور‌های دیگر شاهد باشیم.

انتهای پیام/ 

منبع: برنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا