اقتصاد

آرامش در بازارها، مصداق بارز خنثی‌سازی تحریم‌هاست

آرامش در بازارها، مصداق بارز خنثی‌سازی تحریم‌هاست

به گزارش خبرگزاری برنا، هفته گذشته دلالان بازار ارز اعلام می‌کردند اگر قطعنامه هسته‌ای علیه ایران تصویب شود دلار روز بعد ۷۰ هزار تومان خواهد شد و با این ترفند‌ها مردم را وادار به خرید می‌کردند، این در حالی است که مردم نسبت به اینگونه سیگنال‌های دلالی بی اعتنا بودند و خبری از خرید و فروش شوک‌آور ارز در هفته گذشته در بازار غیر رسمی نبود.

۱۶ خرداد شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای که به پیشنهاد سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان علیه ایران تدوین شده بود را تصویب کرد، اما بازار‌های مختلف در ایران آرامش خاصی داشتند و کارشناسان بر این باورند خنثی سازی تحریم که در دولت سیزدهم رقم خورد در این مواقع خود را نشان می‌دهد.

ابتدای دولت سیزدهم بود که آیت ا… سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور شهید اعلام کرد ایران با همه کشور‌ها تجارت و روابط اقتصادی خواهد داشت و در کنار این موضوع قطع تاثیر مسائل سیاسی بر اقتصاد را نیز پیگیری می‌کند.

سال ۹۷ زمانی که دونالد ترامپ از برجام خارج شد، دلار طی شش ماه از پایه ۴۲۰۰ تومان به ۱۷ هزار تومان افزایش یافت و با افزایش فشار تحریم‌ها در سال ۹۹ این رقم در مهر ماه همان سال به ۳۳ هزار تومان رسید. در واقع دولت گذشته بر این باور بود که با مذاکره همه مشکلات کشور حل خواهد شد، اما با روی کار آمدن دولت انقلابی سیزدهم شاهد افزایش فشار تحریم‌ها علیه ایران بودیم و به گفته کارشناسان همه این فشار‌ها با برنامه‌ریزی‌های درست اقتصادی خنثی شد.

یکی از اقدامات مثبت دولت سیزدهم راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلای ایران بود که دست دلالان را از بازار کوتاه کرد. همچنین تخصیص و پرداخت ارز را نیز شفاف کرد تا اقتصاد پیش‌بینی پذیر شود. چندی پیش محمد رضا فرزین، رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد در سال گذشته حدود ۷۰ میلیارد دلار برای واردات رسمی کشور تامین شده که این اتفاق در شرایط تحریمی بسیار مطلوب است.

دلار در بازار غیر رسمی ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت دارد، در حالی که پیش از تصویب قطعنامه نزدیک به کانال ۶۰ هزار تومان بود. به نظر می‌رسد مردم هم سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم را درک کرده‌اند و مطمئن هستند اتفاق خاصی در زمینه اقتصادی نمی‌افتد.

علاوه بر آرامش در بازار ارز، بازار‌های طلا، سکه، خودرو و مسکن نیز در روند متعادلی قرار دارند و تغییر قیمتی در آن‌ها اتفاق نیفتاده است.

انتهای پیام/

منبع: برنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا