سریال و انمیشن

مروری بر سری بازی های GTA از ابتدا تاکنون

مروری بر سری بازی های GTA از ابتدا تاکنون

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات درمورد تاریخچه مجوعه بازی های GTA هستید، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله با پلازا همراه باشید.

سری بازی های Grand Theft Auto یا به اختصار GTA در سبک اکشن ماجراجویانه هستند که برای اولین بار در سال 1997 توسط «دیوید جونز» (David Jones) و «مایک دیلی» (Mike Dailly) ساخته شد. بعدها این عنوان زیر نظر برادران «دَن» و «سم هوسر» (Dan و Sam Houser)، «لزلی بنزیس» (Leslie Benzies) و «آرون گاربت» (Aaron Garbut) توسعه یافت. این بازی در ابتدا توسط شعبه بریتانیایی «راک استار نورث» (Rockstar North که سابقا DMA Design نام داشت) ساخته شد و انتشار آن نیز بر عهده کمپانی «راک استار گیمز» (Rockstar Games) بود. عبارت grand theft auto (به معنای سرقت بزرگ خودرو) در ایالات متحده برای سرقت وسایل نقلیه استفاده می‌شود.

 

همچنین بخوانید :

آنچه در ادامه می‌خوانید:

فهرست مطالب


تاریخچه مجوعه بازی های GTA


برای شروع به معرفی سری بازی های GTA و بررسی تاریخچه آن می‌پردازیم.

سری بازی های GTA به ترتیب

اکثر وقایع قسمت‌های بازی GTA در شهرهای خیالی رخ می‌دهد که نام بعضی از آن‌ها از مناطق واقعی گرفته شده مثل «لیبرتی سیتی» (Liberty City)، «وایس سیتی» (Vice City) و «سن آندریاس» (San Andreas) که به ترتیب در نیویورک، میامی و کالیفرنیا قرار دارند. اولین نسخه از بازی در سه شهر جریان داشت اما قسمت‌های بعدی تمرکز خود را فقط بر روی یک شهر می‌گذاشتند. گیم پلی بازی در سبک جهانِ باز است و بازیکن می‌تواند خودش ماموریت‌های بعدی را انتخاب کرده و نحوه روایت داستان را هدایت کند. در کنار آن ماموریت‌های فرعی نیز وجود دارد. سبک اکشن ماجراجویانه بازی، دست بازیکن را باز گذاشته تا انواع و اقسام مراحل را تجربه کند؛ مانند مراحل رانندگی، تیراندازی سوم شخص، دزدی ماشین، نقش آفرینی، انجام مراحل مخفی کاری و حتی شرکت در مسابقات ماشین سواری.

در مجموعه بازی های GTA ، تمرکز شخصیت‌های اصلی بر روی رشد و ارتقا در دنیای جنایتکاران است که البته در هر بازی، انگیزه‌ها متفاوت است. در بازی عناصر “بزن برو جلو” نیز وجود دارد که از بازی‌های قدیمی دوره 16 بیتی مثل شورش در شهر الهام گرفته است. شخصیت‌های منفی بازی عموما کسانی هستند که به شخصیت اصلی یا سازمان آن‌ها خیانت کرده یا سعی کرده‌اند جلوی رشد و پیشرفت او را بگیرند. افراد مشهور زیادی تاکنون وظیفه صداگذاری شخصیت‌های بازی را برعهده داشتند که از بین آنان می‌توان به «ری لیوتا» (Ray Liotta)، «ساموئل ال. جکسون» (Samuel L. Jackson) و «پیتر فوندا» (Peter Fonda) اشاره کرد.

سری بازی های GTA برای کامپیوتر

همچنین بخوانید :

استودیو DMA Design اولین نسخه از سری بازی های GTA را در سال 1997 منتشر کرد. طبق آمار ثبت شده تا پایان سال 2019، یازده بازی GTA و چهار نسخه با محتوای اضافی منتشر شده است. سومین نسخه از این بازی یعنی GTA 3 ، یک عنوان خاص محسوب می‌شود، زیرا در این زمان بود که بازی از حالت 2 بعدی به 3 بعدی تغییر پیدا کرد. نسخه‌های بعدی نیز با اصول و قواعد همین نسخه ساخته شد و توانست در هر قسمت، نظرات منتقدین و طرفداران را به خود جلب کند. این بازی به حدی پر قدرت و موفق ظاهر شد که توانست بر روی سایر بازی‌های جهان باز نیز تاثیر بگذارد.

سری بازی های GTA که هم از نظر نمرات منتقدین و هم از نظر فروش بسیار موفق ظاهر شده، توانسته تاکنون در دنیا بیش از 280 میلیون نسخه را به فروش برساند که درآمد آن بیشتر از 9 میلیارد محاسبه شده است. این بازی توانسته در لیست چهارمین بازی پر فروش دنیا قرار بگیرد؛ پشت سر بازی‌هایی مانند ماریو، تتریس (Tetris) و پوکیمون. در سال 2006، بازی GTA در لیست بریتانیایی بهترین طراحی بازی قرار گرفت. در سال 2013 نیز سایت تلگراف بازی Grand Theft Auto را در لیست “موفق‌ترین صادرات بریتانیا” قرار دارد. این بازی همچنین بخاطر داشتن صحنه‌های مربوط به بزرگسالان و خشونت بالا، همواره مورد بحث قرار گرفته است. آخرین اطلاعات منتشر شده از بازی GTA 6 را نیز می‌توانید از این لینک مطالعه کنید.


گیم پلی بازی GTA


در این قسمت به بررسی ویژگی‌ها و عناصر گیم پلی بازی های GTA می‌پردازیم. در سری بازی های جی تی آی از اصلی ترین ویژگی هایی که میتوان به آنها در خصوص سرگرمی اشاره داشت ، گیم پلی بوده است. گیم پلی تمام بازی های جی تی ای به نحوی طراحی شده اند که این امکان را به گیمر میدهد تا بتواند در دنیا و محیطی آزاد بدنبال سرگرمی باشد. وجود چالش های متعدد در کنار مراحل بسیار در هر نسخه از بازی GTA سبب شده است تا گیمرها امکان حضور در این مجموعه بازی برای مدت زمان طولانی را داشته باشند. اگر بدنبال کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص هستید پیشنهاد میشود در ادامه باما همراه باشید.

سری بازی های جی تی ای

در هر قسمت از مجموعه بازی های GTA ، بازیکن توانایی کنترل یک شخص جنایتکار را در یک شهر بزرگ داشت که می‌خواست درون سازمان جنایتکاران رشد کند. به بازیکن ماموریت‌های مختلفی توسط رئیس‌ها و اشخاص مهم شهر داده می‌شد که برای روایت داستان بازی باید انجام می‌شد. کشتن اشخاص به‌خصوص و سایر کارهای خشونت‌آمیز از ویژگی‌های عادی هر ماموریت بود. بعضی وقت‌ها نیز رانندگی تاکسی، کمک به خاموش کردن آتش، مسابقات رالی خیابانی، اتوبوس‌رانی و یا یاد گرفتن پرواز با هلیکوپتر از جمله ویژگی‌های دیگر نسخه اول بود.

در نسخه‌های بعدی، مخصوصا پس از انتشار Grand Theft Auto 2 ، داستان غنی‌تری در بازی گنجانده شد که بازیکن باید با اتفاقات ناگواری رو به رو می‌شد (مثلا به شخصیت اصلی خیانت شد و سپس او را رها کردند تا بمیرد) که به عنوان انگیزه باعث می‌شد تا بازیکن بخواهد به مرتبه‌های بالاتر سازمان برسد که همیشه در پایان به پیروزی ختم می‌شد.

تمام سری بازی های جی تی ای

همچنین بخوانید :

سبک بازی GTA نوع به‌خصوصی از جهانِ باز است که در آن آزاد هستید تا هرکاری که دلتان می‌خواهد انجام دهید. بازی‌های دیگرِ سبک جهان باز، گیم پلی خطی دارند که تا حدی محدود به انجام یک سری کارها می‌شوید اما این قضیه درمورد بازی GTA این‌چنین صدق نمی‌کند. برای انجام هر ماموریت، روابط شما با اشخاص دیگر و انجام ماموریت‌های فرعی، همگی روی ماموریت اصلی تاثیر دارند و می‌توانند آن را تغییر بدهند. در بازی GTA 3 ، صداگذاران بیشتری در بازی حضور داشتند و اضافه شدن کانال‌های رادیویی مانند پخش موزیک یا پخش اخبار باعث شد تا شبیه‌ساز رانندگی به واقعیت شباهت بیشتری داشته باشد.

انجام جرم و جنایت در سری بازی های GTA از چشم پلیس دور نمی‌ماند. همانطور که بازیکن در فعالیت‌های جنایی دخیل می‌شود، ممکن است علامت «تحت تعقیب» یا همان «ستاره‌دار شدن» را دریافت کند که حد نهایی آن 5 یا در بعضی نسخه‌ها 6 ستاره است. جرم‌های کوچک مانند زیر کردن عابرین پیاده، یک ستاره برای شما ثبت می‌کند و اگر به پلیس شلیک کنید، تعداد آن بیشتر هم می‌شود. هرچه تعداد ستاره بیشتر باشد، نیروی پلیسی که دنبال شماست نیز قوی‌تر و پرتعدادتر خواهند شد؛ بطوری که با یک ستاره ممکن است دو ماشین پلیس دنبال شما بیوفتد اما اگر تعداد ستاره‌ها به 5 یا 6 برسد، تانک و هلیکوپتر نیز برای دستگیر کردن شما به میدان خواهند آمد.

سری بازی های جی تی ای برای اندروید

همچنین بخوانید :

تمام کردن بسیاری از ماموریت‌های داخل بازی نیز با ثبت شدن ستاره همراه خواهد بود که نیاز است برای تمام کردن مرحله از دست آنان خلاص شوید. بعضی وقت‌ها با فرار و یا خرج کردن پول در جاهای خاص (مثل رنگ کردن ماشین در تعمیرگاه) می‌تواند شما را از این وضعیت نجات دهد. البته اگر در بازی بمیرید یا دستگیر شوید، پس از چند لحظه جلوی بیمارستان یا پاسگاه ظاهر می‌شوید که عواقب آن از دست دادن مقداری پول، تمام سلاح‌ها و هرچیز اضافه‌ای که همراه داشتید خواهد بود. ویژگی «تحت تعقیب بودن» از جذاب‌ترین عناصر مجموعه بازی های GTA است که در سایر بازی‌های شبیه GTA نیز وجود دارد.

 


لیست بازی های GTA


بطور کلی بازی های GTA را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد؛ سری اصلی، بسته‌های محتوای اضافه و نسخه کنسول دستی. ترتیب سری بازی های GTA را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

مجموعه بازی های جی تی ای را اگر بخواهیم با گیم های دیگر مورد بررسی قرار دهیم باید بدانید که یکی از اعتیادآور ترین گیم پلی های عرضه شده در دنیای بازی را میتوانید در این مجموعه دریات کنید. براساس امتیازاتی که در خصوص گیم پلی بازی های جی تی ای عرضه شده ، شما میتوانید در محیطی ایده آل بدنبال پایان دادن به مراحلی باشید که در ارتباط با بخش های دیگر برای سرگرمی در اختیارتان قرار گرفته اند. در لیست زیرا میتوانید تاریخ عرضه و پلتفرم های عرضه شده و امتیاز متاکریتیک هربازی را شاهد باشید.

سری اصلی

نام بازی تاریخ عرضه پلتفرم امتیاز متاکریتیک
بازی Grand Theft Auto 1997 PS 1, PC, Game Boy نامشخص
بازی Grand Theft Auto 2 1999 PS 1, PC, Game Boy 70 از 100
بازی Grand Theft Auto III 2001 PS 2, Xbox, PC, iOS, Android 97 از 100
بازی GTA Vice City 2002 PS 2, Xbox, PC, iOS, Android 95 از 100
بازی GTA San Andreas 2004 PS 2, Xbox, PS 3, Xbox 360, PC, iOS, Android 95 از 100
بازی GTA IV 2008 PS 3, Xbox 360, PC 98 از 100
بازی GTA V 2013 PS 3, Xbox 360, PS4, Xbox One, PC 97 از 100

با توجه به جدول فوق بدنیست بدانید که در میان سری بازی های gta بازی جی تی ای وی توانسته امتیاز بیشتری را از نسخه های دیگر کسب کند که در این خصوص میتوانید برای بیش از 500 ساعت با گیم پلی خوب و سرگرم کننده سروکار داشته باشید. همانطور که در جدول به آن نیز اشاره شده است این بازی محصول سال 2008 بوده که به نسبت بازی هایی که در این سال عرضه شده اند یک گام جلوتر بوده است که میتوان این تضمین را داد که همیشه بازی های راک استار یک لول از دیگر گیم ها جلوتر بوده اند.

بازی GTA V

معرفی شخصیت های اصلی GTA ۵

بازی جی تی ای وی دیگر نیازی به تعریف ندارد زیرا این اثر با برخورداری از گیم پلی چندجانبه و دراختیار داشتن 3 شخصیت اصلی می‌تواند گزینه مناسبی برای سرگرمی باشد. در همین بین اگر احساس می‌کنید که نیاز به یک بازی متنوع دارید که براساس آن بتوانید سرگرمی طولانی مدتی را دریافت کنید باید بدانید بازی جی تی ای وی نمونه بارز یک بازی ایده‌آل در دنیا است که می‌تواند شمارا با ساختارهای دشواری مواجه کند. در این میان می‌توان گفت که قبل از عرضه GTA 6 بازی GTA V بهترین بازی راکستار است.

بازی GTA IV

Grand Theft Auto IV

برخی از گیمرها براین باور هستند که بازی جی تی ای ای وی بهتر از جی تی ای وی بوده است. این موضوع را به خودشان واگذار می‌کنیم زیرا هردو این موارد دارای گیم پلی پویا و سرگرم کننده هستند که کاربران بسیاری از زمان عرضه این عناوین تا به امروز سرگرم گیم پلی عالی آنها شده‌اند. بازی جی تی ای ای وی دارای دنیایی زیبا با ساختارهای هوش مصنوعی اولیه بوده است که در آن مردم درحال گذراندن زندگی شخصی خود هستند و این شخصیت اصلی داستان است که تصمیم دارد گه‌گاهی برای خود و اطرافیانش مشکلات جدیدی ایجاد کند. این بازی بدون تردید یکی از بهترین بازی های راکستار بوده است.

بازی GTA San Andreas

بازی اتومبیل دزدی بزرگ: سه گانه / بازی جی تی ای سه گانه

بدون تردید می‌توان بازی جی تی ای سن آندرس را یک عنوان متعادل در میان گزینه‌های قدیمی و موارد جدید دانست. این بازی با گیم‌پلی پویایی که در اختیار داشته می‌تواند کاربر را در زمینه‌های مختلفی سرگرم کند و در همین راستا ماموریت‌های مختلفی را ارائه دهد. سی جی شناخته شده‌ترین شخصیت بازی سن آندرس بوده که وی مدتی از خانواده دور بوده است و بعد از بازگشت متوجه هرج‌ومرج عجیبی در اعضای خانواده‌اش شده است. هدف اصلی شما در این بازی مبارزه با سایر قبیله‌ها بوده است که در این بین باید سروسامانی به بخش‌های دیگر و دوستان خود بدهید. طراحی زیبا و گیم پلی روان و سرگرم کننده از اصلی‌ترین مزایای این بازی بوده است که نباید آنرا ساده از دست داد.

بازی GTA Vice City

GTA

Grand Theft Auto: Vice City عنوان یک بازی جذاب و سرگرم‌کننده که توسط Rockstar Games طراحی و عرضه شده است، به عنوان تامی ورسیتی، یکی از اعضای سابق خانواده جنایتکاران فورلی، شما به Vice City فرستاده می‌شوید تا در تجارت مواد مخدر جای پایی داشته باشید و کنترل دنیای جنایتکاران شهر را به دست بگیرید. اما وقتی یک معامله مواد مخدر خراب می‌شود و شما متوجه می‌شوید که خیانتی صورت گرفته همه چیز به سرعت خراب می‌شود. مصمم به انتقام گرفتن و بازپس‌گیری موقعیت خود، سفری پر از خطر، فریب و خشونت را آغاز می‌کنید. در طول مسیر، با گروهی از شخصیت‌های رنگارنگ، از سیاستمداران فاسد گرفته تا گانگسترهای بی‌رحم، روبرو می‌شوید، که هر کدام برنامه و انگیزه‌های خاص خود را دارند. Vice City با محیطی گسترده و جهان باز برای کاوش، طیف وسیعی از وسایل نقلیه برای رانندگی، و انواع سلاح‌ها برای استفاده، را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما مراقب باشید، زیرا هر اقدامی عواقبی دارد و انتخاب‌هایی که می‌کنید سرنوشت شما را رقم می‌زند.

در داستان خیالی Vice City، شهری الهام گرفته از میامی در دهه 1980، قرار خواهید گرفت، همانطور که بازیکنان در طول بازی پیشرفت می‌کنند، می‌توانند یک سری ماموریت را انجام دهند که شامل فعالیت‌های مجرمانه مختلفی مانند قاچاق مواد مخدر، اخاذی است. گیم پلی بازی Vice City شبیه به بازی قبلی خود است، با یک محیط جهان باز که به بازیکنان اجازه می‌دهد آزادانه در شهر پرسه بزنند و با سرعت به فعالیت بپردازند. پس از انتشار، Grand Theft Auto: Vice City به دلیل گیم پلی، خط داستانی و ارائه کلی خود مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. این بازی همچنین یک موفقیت تجاری بود و بیش از 17 میلیون نسخه در سراسر جهان فروخت و به یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های زمان خود تبدیل شد. به طور کلی، Grand Theft Auto: Vice City یک عنوان کلاسیک در صنعت بازی محسوب می‌شود و همچنان یک عنوان محبوب در بین طرفداران این سری است. ترکیبی از گیم‌پلی جهان باز، داستان جذاب و موسیقی متن نمادین، جایگاه خود را به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی تمام دوران تثبیت کرده است.

بازی Grand Theft Auto III

پرفروش ترین بازی های اندروید

به‌عنوان یک جنایتکار بی‌نام با گذشته‌ای مرموز، باید با انجام یک سری ماموریت‌های خطرناک برای رؤسای جنایتکار مختلف، در شهر لیبرتی پیشرفت کنید. از سرقت اتومبیل و فرار از پلیس گرفته تا درگیر شدن در تیراندازی‌های بی‌رحمانه و تعقیب و گریز شدید اتومبیل، شهر برای کاوش و بهره برداری از آن شماست. اما با افزایش ریسک و افزایش خطر، باید از میان شبکه‌ای از فریب و خیانت عبور کنید تا زنده بمانید و در صدر قرار بگیرید. Grand Theft Auto III با دنیای باز گسترده، مکانیک‌های گیم‌پلی همه‌جانبه، و داستانی جذاب و پر از پیچ و خم‌ها، بازی‌ای است که مرزهای آنچه را که بازیکنان در یک بازی ویدیویی ممکن می‌دانستند جابه‌جا می‌کند. Grand Theft Auto III با گرافیک سه بعدی پیشگامانه، مکانیک‌های پیچیده گیم پلی و طراحی خلاقانه جهان باز، صنعت بازی را متحول کرد و استاندارد بازی‌های sandbox جهان باز آینده را تعیین کرد. بنابراین، اسلحه‌های خود را بردارید، چند ماشین بدزدید و برای شروع یک سفر جنایتکارانه در خیابان‌های آشفته و بی‌قانون شهر لیبرتی آماده شوید.

داستان بازی در شهر خیالی Liberty City بوده که بر اساس شهر نیویورک ساخته شده است. در بازی Grand Theft Auto III، بازیکنان نقش کلود، یک قهرمان را بر عهده می‌گیرند که توسط دوست دخترش مورد خیانت قرار می‌گیرد، پس از فرار از زندان، کلود تلاشی برای انتقام را آغاز می‌کند و به سرعت درگیر دنیای جنایتکارانه لیبرتی سیتی می‌شود. بازی از منظر سوم شخص انجام می‌شود و دارای یک محیط جهان باز می‌باشد که بازیکنان می‌توانند آزادانه آن را کشف کنند. بازیکنان می‌توانند ماموریت‌های مختلفی را انجام دهند که شامل رانندگی، تیراندازی و پیمایش در خیابان‌های شهر می‌شود. این بازی همچنین شامل یک سیستم تحت تعقیب است که در آن بازیکنان باید در صورت ارتکاب جرم از پلیس فرار کنند. Grand Theft Auto III به دلیل مکانیک‌های گیم پلی خلاقانه، طراحی جهان باز و داستان جذابش مورد ستایش قرار گرفت. این یک موفقیت تجاری بود و بیش از 14.5 میلیون نسخه در سراسر جهان فروخت.

بازی Grand Theft Auto 2

مروری بر سری بازی های GTA از ابتدا تاکنون

Grand Theft Auto 2 دومین سری از بازی محبوب جی تی‌ای می‌باشد که به شما امکان می‌دهد با قرارگیری در سری مراحل مختلف یک داستان عالی را پیش ببرید، داستان بازی در شهری خیالی به نام Anywhere City می‌گذرد که به سه منطقه تقسیم شده است که توسط سندیکاهای جنایی مختلف کنترل می‌شود. بازیکنان نقش یک جنایتکار را بر عهده می‌گیرند که باید ماموریت‌ها و وظایف مختلفی را برای این سندیکاها انجام دهند تا بتوانند در رده‌های دنیای زیرین جنایتکار بالا بروند. یکی از ویژگی‌های تعیین‌کننده Grand Theft Auto 2 گیم‌پلی جهان باز آن است که به بازیکنان اجازه می‌دهد آزادانه در شهر پرسه بزنند و در فعالیت‌های مختلفی مانند ربودن وسایل نقلیه، درگیر شدن در تیراندازی با گروه‌های رقیب و فرار از اجرای قانون شرکت کنند. Grand Theft Auto 2 پس از انتشار بازخوردهای مثبتی دریافت کرد و منتقدان از گیم پلی باز، طنز سیاه و دنیای گسترده آن تمجید کردند. با این حال، برخی از گرافیک و مکانیک‌های قدیمی آن در مقایسه با بازی‌های جدیدتر انتقاد کردند. با وجود این، این بازی از آن زمان طرفداران زیادی پیدا کرده است و به عنوان یک بازی کلاسیک در سری Grand Theft Auto شناخته می‌شود.

به طور کلی، Grand Theft Auto 2 به‌عنوان دنباله‌ای محکم در نظر گرفته می‌شد که بر اساس پایه و اساس بازی اصلی ساخته شده بود، اما نتوانست سری را به هیچ وجه به جلو پیش ببرد. لحن تیره‌تر و بالغ‌تر بازی، و همچنین به تصویر کشیدن آن از فعالیت‌های مجرمانه، جنجال‌هایی را برانگیخت و به درخواست‌ها برای قوانین سخت‌گیرانه‌تر در مورد محتوای بازی‌های ویدیویی منجر شد. Grand Theft Auto 2 علیرغم ایراداتش، یک موفقیت تجاری بود و فروش خوبی داشت و شهرت این فرنچایز را به عنوان یک سریال محبوب و تاثیرگذار در صنعت بازی تثبیت کرد. میراث بازی هنوز هم در آثار بعدی این سری دیده می‌شود که همچنان مرزهای گیم‌پلی و داستان‌گویی جهان باز را جابجا می‌کرد.

بازی Grand Theft Auto

Grand Theft Auto

Grand Theft Auto یک مجموعه بازی ویدیویی محبوب که توسط Rockstar Games ساخته شده است. بازی‌ها در محیط‌های جهان باز قرار دارند که در آن بازیکنان می‌توانند آزادانه پرسه بزنند و در فعالیت‌های مجرمانه مختلف مانند سرقت اتومبیل، انجام دزدی‌ها و مبارزه با گروه‌های رقیب شرکت کنند. این سری به خاطر گیم پلی پر از صحنه‌های اکشن، داستان سرایی همه جانبه و محتوای جنجالی معروف است. هر بازی در این سری معمولاً یک قهرمان متفاوت را دنبال می‌کند، زیرا آنها در دنیای جنایتکارانه حرکت می‌کنند. فرنچایز Grand Theft Auto به موفقیت بزرگی دست یافته و به یکی از پرفروش‌ترین سری بازی‌های ویدیویی در تمام دوران تبدیل شده است.

Grand Theft Auto (GTA) یک بازی ویدیویی محبوب که توسط Rockstar Games ساخته شده است. اولین بازی از این سری، Grand Theft Auto 1، در سال 1997 برای پلی استیشن و رایانه‌های شخصی منتشر شد. این یک بازی اکشن-ماجراجویی جهان باز است که در آن بازیکنان نقش یک جنایتکار را بر عهده می‌گیرند که به دنیای زیرین جنایتکار می‌رود. بازیکنان می‌توانند ماشین‌ها را بدزدند، مرتکب جنایت شوند و ماموریت‌ها را برای پیشرفت در بازی کامل کنند. GTA 1 به دلیل گیم پلی نوآورانه و طراحی جهان باز مورد ستایش قرار گرفت و زمینه را برای فرنچایز موفقی فراهم کرد که در ادامه خواهد آمد. در طول بازی سری مراحل جذاب و چالش برانگیز وجود دارد که با کامل گردن آنها می‌توانید داستان فوق العاده بازی را پیش ببرید.

سری بازی های جی تی ای به ترتیب

بسته‌های محتوای اضافه

نام بازی تاریخ عرضه پلتفرم امتیاز متاکریتیک
بازی Grand Theft Auto: London 1969 1999 PS 1, PC نامشخص
بازی Grand Theft Auto: London 1961 1999 PC, MAC نامشخص
بازی Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned 2009 PS 3, Xbox 360, PC 90 از 100
بازی Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony 2009 PS 3, Xbox 360, PC 89 از 100

 

نسخه مخصوص کنسول دستی

نام بازی تاریخ عرضه پلتفرم امتیاز متاکریتیک
بازی Grand Theft Auto Advance 2004 کنسول دستی گیم بوی 68 از 100
بازی Grand Theft Auto: Liberty City Stories 2005 کنسول دستی PSP, DS , اندروید و آیفون 88 از 100
بازی Grand Theft Auto: Vice City Stories 2006 کنسول دستی PSP 86 از 100
بازی Grand Theft Auto: Chinatown Wars 2009 کنسول دستی PSP, DS , اندروید و آیفون 90 از 100

با توجه به موارد ذکر شده در خصوص تمام بازی های جی تی ای بدنیست بدانید که که این مجموعه سرگرمی براساس یکسری رویداد های تخیلی شکل گرفته اند که شرکت راک استار در جدیدترین نسخه بازی خود که جی تی ای 6 نام داشته تصمیم دارد گیم پلی و نسل جدیدی از بازی های خود را رونمایی کند. در همین زمینه برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جی تی ای 6 میتوانید با پلازا همراه باشید.

سری بازی اتومبیل دزدی بزرگ بطور کلی توانسته اند امتیاز بالای 90 را در هر نسخه کسب نمایند که در این میان شرکت راک استار هزینه گزافی را برای ساخت بازی های خود صرف میکند. در سمت دیگر قدرت ساخت و هنرنمایی این شرکت برای گیمرها اثبات شده است. هرنسخه از تاریخچه بازی های جی تی ای توانسته اند سود بسیار خوبی را برای راک استار به همراه داشته باشند که در این خصوص پیشنهاد میشود نظرات و تجربیات خود در مورد بازی های راک استار اللخصوص جی تی ای را در بخش نظرات برایمان ارسال کنید.


سخن پایانی


بازی gta v اندروید

مقاله مربوط به بررسی سری بازی های جی تی ای به پایان رسید. در این میان به نکات خوبی در خصوص این مجموعه بازی ویدیویی اشاره شد که میتوانید اطلاعات خوبی را از اولین بازی جی تی ای و آخرین بازی جی تی ای که جی تی ای 6 بوده است کسب نمایید. نظر شما در مورد این سبک گیم چیست ؟ آیا برای سرگرمی گیم دیگری را میشناسید که توان رقابت با سری بازی های جی تی ای را داشته باشد ؟

بطور کلی در این مقاله سعی کردیم تا مرور کامل و جامعی از سری بازی های GTA داشته باشیم. سری بازی های GTA سالیان سال است که بین گیمرهای جهان محبوبیت بالایی دارد و در این ایران نیز این محبوبیت دوچندان است. نکته‌ای که همواره نیاز است به آن توجه داشته باشیم و در متن نیز به آن اشاره شد، این است که اینگونه بازی‌ها دارای خشونت خاص و بالایی هستند که نیاز است حتما به رده‌بندی سنی آن پیش از خرید توجه شود. خشونت بیش از حد یا رو به رو شدن با مسائلی که هنوز قدرت تشخیص و درک آن در فرد ظاهر نشده می‌تواند باعث بروز آسیب‌های اجتماعی جدی در شخص شود. نظر شما در مورد مجموعه بازی های GTA چیست؟ نظرات و تجربیات خود را در مورد این بازی می‌توانید با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید.

منتخب کاربران

منبع : پلاژا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا