سریال و انمیشن

بهترین انیمیشن های ایرانی

بهترین انیمیشن های ایرانی

آیا از وضعیت این روزهای کارتون ایرانی خبر دارید؟ انیمیشن ایرانی از گذشته تا کنون در زمینه ساخت و تولید پیشرفت‌هایی داشته است. در ادامه قصد داریم سری به دنیای کارتون های ایرانی زده و بهترین‌های آنها را به شما معرفی کنیم.

از گذشته تا کنون هنرمندان و انیمیشن سازان ایرانی سعی کرده‌اند تا کارتون‌ها و برنامه کودک‌هایی برای کودکان ایرانی تولید کنند که بر پایه فرهنگ کشورمان و علاقمند کردن ریشه‌های کشور به فرهنگ این مرز و بوم باشد. این آثار یا در قالب برنامه‌های عروسکی و یا به شکل انیمیشن تولید می‌شوند. در این مقاله تمرکز ما روی انیمیشن است.

انیمیشن ایرانی حدودا از دهه 80 تا کنون بیشتر ساخته می‌شود و در طی سال‌های اخیر نیز سعی شده با الگو گیری از روش‌های انیمیشن‌ سازی جهان، آثار با کیفیت‌تری روانه بازار شود. برخی از این آثار حتی در زمینه بین‌المللی نیز توانسته‌اند تا دیده شوند. در مقاله پیش رو پلازا با معرفی بهترین انیمیشن های ایرانی قدیمی و جدید که به صورت سینمایی و سریالی ساخته شده‌اند، بپردازیم.

فهرست مطالب:

لیست بهترین کارتون های ایرانی

در این قسمت با لیست بهترین انیمیشن سینمایی ایرانی آشنا خواهیم شد. شما کدامیک از این عناوین را تماشا کرده‌اید و به نظرتان برترین انیمیشن ایرانی کدام عنوان است؟

1. انیمیشن آخرین داستان ؛‌ از بهترین انیمیشن های ایرانی

کارتون ایرانی / کارتون های ایرانی

 • سال ساخت: 1387-1396
 • کارگردان: اشکان رهگذر
 • امتیاز IMDb: نمره 6.9
 • میزان فروش: 488٬555٬000 تومان
 • خلاصه داستان: داستان انیمیشن آخرین داستان برداشتی آزاد از داستان فرمانروایی ضحاک بر ایران است
 • جوایز مهم: برنده اولین سیمرغ بلورین بهترین انیمیشن سینمای ایران از سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، برنده پروانه زرین بهترین کارگردان بلند پویانمایی و بهترین فیلمنامه بلند در بخش بین‌الملل از سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، برنده تندیس طلایی بهترین اثر بلند در بخش بین‌الملل و در مسابقه ایران از یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران

فیلم انیمیشن ایرانی خوب «آخرین داستان» اولین نماینده سینمای انیمیشن ایران در اسکار است که می‌تواند عنوان بهترین کارتون سینمای ایرانی را بگیرد. این عنوان از بهترین انیمیشن های ایرانی در لیست توانست در سال 2020 جزو 344 فیلم واجد شرایط برای رقابت در آکادمی اسکار قرار بگیرد و یکی از بهترین کارتون های ایرانی از نظر ساختار و طراحی شخصیت‌ها است. این انیمیشن که  تولید آن از سال 1387 تا 1396 به طول انجامید و عنوان برترین انیمیشن سینمایی ایرانی شایسته آن است، از کیفیت تصویری و داستانی جذاب برخوردار است و به همین دلیل توانسته در جشنواره‌های خارجی حضور داشته باشد و جوایز متعددی کسب کند. کارگردان فیلم آخرین داستان، بهترین انیمیشن ایرانی، در نشست با اصحاب رسانه درباره فیلم خود گفت:

این پویانمایی بلند سینمایی با توجه به داستان ضحاک در شاهنامه فردوسی ساخته شده است و داشته‌ها و اسطوه‌های فرهنگی را در آن مورد توجه قرار داده‌ایم.

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که انیمیشن آخرین داستان در گیشه ایران موفقیت خوبی بدست نیاورد و مجموعا حدود 488 میلیون تومان فروش داشت که برای پروژه‌ای با این عظمت یک شکست محسوب می‌شود. هنرمندانی مانند پرویز پرستویی، لیلا حاتمی، حامد بهداد، اکبر زنجانپور، باران کوثری، حسن پورشیرازی و شقایق فراهانی از صداپیشگان این انیمیشن بودند.

همچنین بخوانید :

2. انیمیشن قلب سیمرغ

انیمیشن های ایرانی معروف / کارتون های ایرانی قدیمی

 • سال ساخت: 1389
 • کارگردان: وحید نصیریان
 • خلاصه داستان: داستان درباره مرد و زنی است که فرزند خود را تحت نیروی سیمرغ بزرگ می‌کنند و او تبدیل به یک قهرمان می‌شود.

یکی از بهترین انیمیشن های ایرانی که ساخت آن در سال 1389 شروع و در سال 1396 اکران شد، قلب سیمرغ بود. مرحوم نصیریان ‌کارگردانی این اثر را برعهده داشتند و همچنین نیما دهخوارقانی، مشهود ولیان، بابک تهرانی و محمود میروهابی انیماتورهای آن بودند. قلب سیمرغ یک اثر قهرمانی بود که درونمایه خوبی داشت و اگر به آن بیشتر پر و بال داده می‌شد، مورد توجهات بیشتری نیز قرار می‌گرفت. داستان کامل این فیلم سینمایی کارتونی ایرانی در آینده دور رخ می‌دهد. زمانی که جنگی تمام انسان‌های کره زمین را در بر می‌گیرد و مردی به نام سپنتا، همسر باردارش مینو را به غار تحت محافظت نیروی سیمرغ می‌برد. فرزند آنها به دنیا می‌آید و رها نام می‌گیرد. او سعی می‌کند مردم را از یک خطر بزرگ نجات دهد.

همچنین بخوانید :

3. انیمیشن افسانه سرزمین گوهران

انیمیشن ایرانی زیبا / کارتون ایرانی

 • سال ساخت: 1390
 • کارگردان: مجید شاکری
 • خلاصه داستان: آریو پس از اینکه درمی‌یابد استادش با دیوها در ارتباط است، شهر را در خزر می‌بیند و می‌خواهد آن را نجات دهد.

انیمیشن ایرانی زیبا سرزمین گوهران از جمله آثار پویانمایی ایرانی به کارگردانی مجید شاکری است که محمد برومند، محمد نجاتی، آرمان آرین، نغمه ثمینی و علی ثمینی نویسندگان آن بودند. این اثر از کارتون های ایرانی کودکانه موضوعی افسانه‌ای و کهن دارد و داستان پسری را روایت می‌کند که درمی‌یابد استادش با دیوها در ارتباط است و شهر او که گوهران دارد پس از آن توسط دیوها فتح می‌شود. حال آریو در هیبت یک قهرمان می‌کوشد تا گوهران را نجات دهد.

4. انیمیشن رستم و سهراب ؛ بهترین انیمیشن سینمایی ایرانی

انیمیشن ایرانی / فیلم انیمیشن ایرانی جدید

 • سال ساخت: 1392
 • کارگردان: کیانوش دالوند
 • امتیاز IMDb: نمره 6.8
 • خلاصه داستان: داستان این انیمیشن به همان داستان معروف رستم و سهراب می‌پردازد. البته برخلاف داستان اصلی رستم و سهراب، در پایان این انیمیشن سهراب به دست رستم کشته نمی‌شود.

انیمیشن ایرانی «رستم و سهراب» محصول سال 1392 است که در فهرست کارتون های ایرانی قرار می‌گیرد. فیلم انیمیشنی رستم و سهراب در شهر بروجرد (پایتخت انیمیشن ایران) و توسط کیانوش دالوند ساخته شده است. انیمیشن رستم و سهراب محصول مشترک مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و استودیو انیمیشن آریا است.

حق کپی‌رایت این انیمیشن توسط روسیه و امارات متحده عربی خریداری شده است. این اولین باری بود که یک انیمیشن سینمایی ایرانی در سطح بین‌المللی حاضر می‌شد و اکران خارجی آن همزمان با پخش انيميشن در داخل کشور بود. اگر به دنبال دانلود انیمیشن ایرانی جنگی هستید، انیمیشن رستم و سهراب را از دست ندهید.

همچنین بخوانید :

5. کارتون ایرانی افسانه شهر قالی

انیمیشن ایرانی سینمایی / کارتون های ایرانی کودکانه

 • سال ساخت: 1393
 • کارگردان: حمیدرضا حافظی
 • خلاصه داستان: پسر نوجوانی به نام قباد باید برای نجات شهرش، شهر قالی، گوهر روشنایی را پیدا کند و راهی سفری پر رمز و راز می‌شود.
 • جوایز مهم: پروانه زرین بهترین فیلمنامه بلند پویانمائی از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان، دیپلم افتخار بهترین پویانمائی از جشنواره بین‌المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان و منتخب بخش رسانه های دیداری و شنیدار جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت

این انیمیشن ایرانی سینمایی تولید سیمای مرکز سمنان است و به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا حافظی ساخته شد. این اثر در جشنواره بین‌المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان در دو بخش مسابقه ایران و بین‌الملل نمایش داده شد و توانست جوایز مختلفی را از آن خود کند. شهر قالی از اساطیر و افسانه‌های کهن ایرانی و همچنین از نقش‌های فرش ایران الهام گرفته شده است. این اثر همچنین برنده جوایز مختلفی نیز شد و تحسین‌های زیادی را برانگیخت.

6. انیمیشن نبرد خلیج فارس ۲ ؛ بهترین کارتون ایرانی

کارتون های ایرانی / انیمیشن ایرانی

 • سال ساخت: 1395
 • کارگردان: فرهاد عظیما
 • امتیاز IMDb: نمره 6.7
 • خلاصه داستان: داستان این اثر از بهترین انیمیشن های ایرانی درباره سال های آینده است که طی حمله آمریکا به تاسیسات اتمی ایران اتفاق می‌افتد و قدرت نظامی ایران را نشان می‌دهد. شخصیت اصلی داستان فرمانده ای به نام قاسم است که از شخصیت سردار سلیمانی سرچشمه گرفته شده است.
 • جوایز مهم: نامزد بهترین کارگردانی در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، برنده جشنواره فیلم عمار

نبرد خلیج فارس 2  یک کارتون سینمای ایرانی جدید و مستقل از قسمت اول آن است. قسمت اولی که با همین نام منتشر شد انیمیشنی 32 دقیقه ای درباره درگیری هوایی جنگنده های ایران و عربستان در سال 1363 است. اما قسمت جدید که به دست گروه انیمیشن فاطمه زهرا ساخته شد با استقبال خوبی مواجه شد.

همچنین بخوانید :

7. انیمیشن ناسور

انیمیشن های ایرانی اسلامی / بهترین انیمیشن های ایرانی

 • سال ساخت: 1395
 • کارگردان: عبدالله دالوند
 • خلاصه داستان: داستان حول محور واقعه عاشورا و پشیمانی عبیدالله بن حر جعفی یکی از اهالی کوفه را روایت می‌کند که پس از دعوت امام حسین (ع) به کوفه، او را ترک می‌کند.
 • جوایز مهم: انیمیشن برگزیده جشنواره نجف، نامزد بهترین انیمیشن جشنواره فیلم فجر

در ادامه معرفی لیست کارتون های ساخت ایران به انیمیشن ناسور اشاره می‌کنیم که محوریتی دینی دارد و واقعه بزرگ عاشورا را از دیدگاهی جدید روایت می‌کند. عبدالله دالوند کارگردان این اثر بود و نویسندگی آن را نیز برعهده داشت. این اثر از انیمیشن های ایرانی اسلامیاساس طرحی از مهدی پیرزادی و محمدرضا یارمحمدی ساخته شد و توانست توجه‌ها را به خود جلب کند.

8. انیمیشن بنیامین ؛ از بهترین کارتون های ایرانی

فیلم سینمایی کارتونی ایرانی / انیمیشن ایرانی سینمایی

 • سال ساخت: 1397
 • کارگردان: محسن عنایتی
 • امتیاز IMDb: نمره 6.6
 • میزان فروش: 5٬220٬777٬000 تومان
 • خلاصه داستان: داستان بنیامین در دوره فراعنه مصر روایت می‌شود. بنیامین پسری است که برای نجات جان مادرش از دست سربازان فرعون باید سفر پرخطری را پشت سر بگذارد
 • جوایز مهم: بهترین انیمیشن سینمایی کشور در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان، 2 جایزه اصلی جشنواره کووتو تانزانیا

در معرفی لیست کارتون سینمای ایرانی، باید به انیمیشن بنیامین اشاره کنیم. انیمیشن ایرانی جدید بنیامین در سال 1397 و با سرمایه‌گذاری تهیه‌کننده شخصی تولید شد. اکران این انیمیشن در سینماهای ایران از آبان ماه 1398 آغاز شد و در نهایت توانست به فروشی حدود 5 میلیارد و 200 میلیون تومان دست پیدا کند. مانند انیمیشن «فیلشاه» که در نگاه اول کارتونی از نوع فانتزی به نظر می‌آید، کارتون ایرانی کودکانه هم با داستانی فانتزی شروع می‌شود اما در واقع دارد یکی از داستان‌های تاریخی را بازگو می‌کند. مصطفی حسن آبادی تهیه‌کننده انیمیشن بنیامین در مورد موفقیت‌های این اثر در مصاحبه‌ای گفت:

بعد از اکران موفق «بنیامین» و شناخته شدن این انیمیشن به عنوان یکی از پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینمای کشور، فعالیت‌های بین‌المللی این اثر اعم از شرکت در جشنواره‌های بین‌المللی و اکران و پخش در کشورهای مختلف با همکاری گروه «عماریار» و شرکت «فیلم مارکت» آغاز شد.

از جمله صداپیشگان این انیمیشن ایرانی باید به زنده یاد چنگیز جلیلوند، ناصر طهماسب، اکبر منانی، سعید مظفری و مریم شیرزاد اشاره کرد. انیمیشن سینمایی ایرانی بنیامین یکی از جذاب ترین کارتون های ایرانی ساخته شده برای کودکان در سال های اخیر و یکی از انیمیشن های ایرانی جدید است.

9. انیمیشن شاهزاده روم ؛ بهترین کارتون ایرانی

در ویدئوی بالا می‌توانید «تریلر انیمیشن شاهزاده روم»، از کارتون های ایرانی پرطرفدار را تماشا کنید.

 • سال ساخت: 1393
 • کارگردان: هادی محمدیان
 • امتیاز IMDb: نمره 6.4
 • میزان فروش: 5 میلیارد تومان
 • خلاصه داستان: داستان راجع به دختری مسیحی به نام ملیکا است. ملیکا از تبار پدر از نوادگان یشوعا وصی حضرت عیسی و از تبار مادر نواده قیصر روم است. سرنوشت ملیکا به گونه‌ای رقم می‌خورد که درنهایت به بلاد اسلامی می‌رود و به همسری امام یازدهم شیعیان در می‌آید
 • جوایز مهم: لوح تقدیر ویژه از هجدهمین جشن سینمای ایران، لوح تقدیر ویژه از چهارمین دوره جشن سینمای انقلاب، لوح تقدیر ویژه بهترین پویانمایی از سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر

کارتون ایرانی «شاهزاده روم» پویانمایی سینمایی محصول سال 1393 به کارگردانی هادی محمدیان و از بهترین انیمیشن های ایرانی است. این اثر اسلامی در مدت 15 ماه توسط گروه هنرپویا با بودجه 2 میلیارد تومانی ساخته شده است. انیمیشن شاهزاده روم با استقبال 1.5 میلیونی مخاطبان و فروش 5 میلیارد تومانی به پرمخاطب‌ترین انیمیشن تاریخ سینمای ایران و سومین فیلم پرفروش سال 1394 تبدیل شد. برای آشنایی با پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران به این مطلب مراجعه کنید. شاهزاده روم در کشورهای لبنان، عراق، عربستان، کویت، ساحل عاج، بحرین، فرانسه و انگلستان به نمایش درآمده است.

همچنین بخوانید :

10. انیمیشن امین و اکوان ؛ از بهترین کارتون های ایرانی

بهترین انیمیشن های ایرانی / انیمیشن آموزنده اخلاقی ایرانی

 • سال ساخت: 1396
 • کارگردان: زحل رضوی
 • امتیاز IMDb: نمره 6
 • خلاصه داستان: درباره دو شخصیت امین و اکوان است که به شهر جدیدی می‌روند تا زندگی تازه‌ای را شروع کنند. امین آرایشگر خوش‌قلب و مهربانی است. اما اکوان که آدم حسود و طمع‌کاری‌ست حاضر نیست با تلاش و زحمت پول دربیاورد. پس از دوستی امین استفاده می‌کند و پول او را خرج می‌کند.

لیست برنامه های کودک ایرانی جذاب را با امین و کوان ادامه می‌دهیم. «امین و اکوان» فیلم کارتون ایرانی موزیکال به کارگردانی زحل رضوی و محصول سال 1396 است که در لیست کارتون های ایرانی برتر قرار می‌گیرد. دانلود پویانمایی امین و اکوان را از دست ندهید. زحل رضوی کارگردان این برترین انیمیشن ایرانی سینمایی امین و اکوان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت:

این اثر انیمیشن به تهیه‌کنندگی مهدی صفارپور گرچه در جشنواره جونیور فست جمهوری چک موفق به دریافت جایزه نشد ولی توانست توجه و تجلیل هیات داوران که شامل جان استیونسون از کشور آمریکا و کارگردان انیمیشن «پاندا کونگ فوکار»، جیتندرا میشرا تهیه کننده و کارگردان بیش از 110 فیلم هندی و کامیلا بوکووا مدرس دانشگاه فیلمسازی پراگ را به دست آورد.

همچنین بخوانید :

11. انیمیشن فیلشاه ؛ از بهترین کارتون های ایرانی

کارتون سینمایی جدید ایرانی / کارتون های ایرانی

 • سال ساخت: 1396
 • کارگردان: هادی محمدیان
 • امتیاز IMDb: نمره 5.1
 • میزان فروش: 7,907 میلیارد تومان
 • خلاصه داستان: داستان راجع به فیلی‌ست که قرار است رئیس گله باشد. اما این فیل برخلاف تصور همه بسیار دست و پا چلفتی است. این انیمیشن در اصل درباره اصحاب فیل و حمله ابرهه به خانه کعبه است که درنهایت به ولادت حضرت محمد (ص) ختم می‌شود
 • جوایز مهم: تندیس بهترین دستاورد فنی و هنری از هجدهمین جشن حافظ، برگزیده تندیس ققنوس بهترین فیلم از هفتمین جایزه سینمایی ققنوس

گروه هنرپویا و هادی محمدیان این بار با کارتون سینمای ایرانی «فیلشاه» به سینماها آمد. بهترین پویانمایی ایرانی فیلشاه محصول سال 1396 است و با سرمایه‌گذاری گروه هنرپویا، بنیاد سینمایی فارابی و موسسه تصویر شهر ساخته شده است. این اثر تنها انیمیشنی است که به بخش مسابقه سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر راه یافته است. انیمیشن فیلشاه در سال 1397 موفق شد عنوان پرفروش‌ترین انیمیشن سینمای ایران را به خود اختصاص دهد.

حامد عزیزی، بهرام زند، زهره شکوفنده، حسین عرفانی، ناصر طهماسب، ژرژ پطرسی، اکبر منانی، جواد پزشکیان و شوکت حجت از صداپیشگان این کارتون هستند. فیلشاه که می‌تواند عنوان برترین انیمیشن سینمایی ایرانی را بگیرد، انیمیشنی پر کاراکتر است که در تولید آن تیمی 220 نفره مشارکت داشته‌اند. بیش از 50 انیماتور در این گروه مسئولیت متحرک‌سازی انیمیشن فیلشاه را بر عهده داشته‌اند.

کارتون ایرانی فیلشاه به زبان‌های عربی و انگلیسی هم دوبله شده است. این اثر در اکران لبنان توانست به سومین فیلم پرمخاطب گیشه سینماهای لبنان و دومین انیمیشن پرمخاطب تاریخ سینمای لبنان تبدیل شود. فیلشاه علاوه بر لبنان در کشورهای اردن، امارات و عراق هم اکران شده است.

12. انیمیشن تهران 1500

کارتون های ایرانی جدید / کارتون های ایرانی قدیمی

 • سال ساخت: 1392
 • کارگردان: بهرام عظیمی
 • امتیاز IMDb: نمره 4.4
 • میزان فروش: 3.7 میلیارد تومان
 • خلاصه داستان: داستان در سال 1500 هجری شمسی می‌گذرد؛ زمانی که ربات‌ها در کنار مردم زندگی می‌کنند
 • جوایز مهم: بهترین دستاورد فنی و هنری در سی امین دوره جشنواره فیلم فجر

«تهران 1500» اولین و برترین انیمیشن ایرانی در ژانر کمدی است. این فیلم که در فهرست بهترین پویانمایی سینمایی کوتاه قرار می‌گیرد، به کارگردانی بهرام عظیمی و در سال 1392 ساخته شده است. شخصیت اصلی فیلم تهران 1500 پیرمردی 160 ساله به نام اکبر آقا (با صداپیشگی مهران مدیری) است.

بهرام رادان، هدیه تهرانی، محمدرضا شریفی‌نیا، گوهر خیراندیش، حبیب رضایی، مهتاب نصیرپور و حسام نواب صفوی از دیگر بازیگران این فیلم هستند. انیمیشن ایرانی تهران 1500 در عرصه‌های بین‌المللی با نام تهران 2121 (سال 1500 شمسی معادل سال 2121 میلادی است) اکران شده است. همچنین این فیلم از کارتون های زیبا ایرانی، به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و عربی زیرنویس شده است.

13. انیمیشن جمشید و خورشید

انیمیشن های ایرانی معروف / کارتون ایرانی

 • سال ساخت: 1384
 • کارگردان: بهروز یغمائیان
 • خلاصه داستان: در گذشته‌های دور و در گوشه‌ای از سرزمین پهناور ایران، گروهی از شاهزادگان به خواستگاری خورشید دختر پادشاه می‌آیند تا شایسته‌ترین آنها انتخاب و داماد و وارث تاج و تخت پادشاه شوند. منجم دربار که سال‌هاست عاشق دختر پادشاه است، خورشید را دزدیده و او را به سرزمینی دور می‌برد. جمشید برای نجات خورشید به جنگ با منجم می‌رود
 • جوایز مهم: دیپلم افتخار بهترین فیلم از نظر هیات داوران بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان

کارتون ایرانی قدیمی «جمشید و خورشید» محصول سال 1384 و به کارگردانی بهروز یغمائیان است و یکی دیگر از عناوین در فهرست برترین پویانمایی سینمایی ایرانی محسوب می‌شود. ساخت این اثر 4 سال طول کشید و به مدت 10 سال اجازه اکران نداشت. این پویانمایی، چهارمین انیمیشن ایرانی به شمار می‌رود و شاید بتوانیم آن را در فهرست بهترین انیمیشن دخترانه ایرانی نیز قرار بدهیم.

پرویز پرستویی در نقش منجم، امین حیایی در نقش جمشید، ترانه علیدوستی در نقش خورشید، رامبد جوان در نقش ماهان، ثریا قاسمی در نقش ندیمه، حبیب رضایی در نقش آبا و چنگیز جلیلوند در نقش حاکم صداپیشگان این اثر هستند. همچنین امین حیایی دو ترانه از کارتون ایرانی جمشید و خورشید را خوانده است.

همچنین بخوانید :

14. انیمیشن فهرست مقدس

انیمیشن های ایرانی اسلامی / فیلم انیمیشن ایرانی جدید

 • سال ساخت: 1394
 • کارگردان: محمدامین همدانی
 • میزان فروش: 317,066,000 تومان
 • خلاصه داستان: این اثر داستانی تاریخی دارد که ماجرای آن در نجران کشور یمن می‌گذرد. زمان آن هم مربوط به صد سال قبل از ظهور دین اسلام است. داستان این انیمشن براساس سفر قهرمان فیلم با نام هاران شکل گرفته است.
 • جوایز مهم: بهترین انیمیشن ایران در جشنواره فجر سال 1394، بهترین انیمیشن اسپانیا در جشنواره مادرید سال 2016، بهترین انیمیشن ایران در جشنواره مقاومت سال 1395، بهترین انیمیشن ایالات متحد آمریکا در هالیوود موویینگ پیکچرز سال 2016

«فهرست مقدس» یک کارتون سینمای ایرانی به کارگردانی محمدامین همدانی و محصول سال 1394 است که از انیمیشن های پرطرفدار ایرانی محسوب می‌شود. این اثر توسط خانه انیمیشن سازمان رسانه‌ای اوج تولید شده است. در سینماهای خارج از کشور انیمیشن فهرست مقدس با نام The Return به نمایش درآمد. انیمیشن ایرانی فهرست مقدس توسط پیشکسوت‌های دوبلاژ و به سرپرستی مریم شیرزاد دوبله شده است. چنگیز جلیلوند، خسرو خسروشاهی، بهرام زند، نصرالله مدقالچی و اکبر منانی از صداپیشگان این انیمیشن هستند. همدانی درباره استفاده از پیشکوست‌های دوبلاژ و سرپرستی مریم شیرزاد بر دوبله این اثر می‌گوید:

فیلم 2 بار دوبله شده است. در نسخه اولیه‌ای که از «فهرست مقدس» آماده شده بود از زبان رسمی ادبیات فارسی استفاده شد اما در نسخه دوم و بعد از چند اکران خصوصی، برای اینکه مخاطب با این سبک از ادبیات ارتباط چندانی برقرار نمی‌کرد، یک بار دیگر دوبله انجام شد. مریم شیرزاد مدیر دوبلاژ این پروژه بود و حداقل هشت صدای ماندگار سینمای ایران، کاراکترهای این انیمیشن را دوبله کردند.

همچنین بخوانید :

15. انیمیشن سینمایی ایرانی قلب خورشید

لیست کارتون های ساخت ایران / کارتون های ایرانی کودکانه

 • سال ساخت: 1394
 • کارگردان: احمد علمدار
 • خلاصه داستان: پهلوانان یک زورخانه ایرانی تصمیم می‌گیرند برای تزکیه نفس خود راهی سفری معنوی شوند.

قلب خورشید از بهترین انیمیشن های ایرانی است که به کارگردانی احمد علمدار در ژانر حماسی تاریخی ساخته شد. این اثر تولید شده در مرکز پویانمایی صبا است و قرن سوم هجری، سرزمین قهرمان‌پرور سیستان و آینن جوانمردی را نشان می‌دهد. این فیلم سینمایی کارتونی ایرانی نسخه سریالی هم دارد و از شبکه پویا پخش می‌شود.

16. انیمیشن در مسیر باران

انیمیشن ایرانی زیبا / انیمیشن آموزنده اخلاقی ایرانی

 • سال ساخت: 1395
 • کارگردان: حامد کاتبی
 • خلاصه داستان: داستان انیمیشن در مسیر باران درباره مردی به نام ریان است. ریان به سفری می‌رود و درنهایت به شهر مرو می‌رسد
 • جوایز مهم: بهترین کارگردانی انیمیشن از سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر

«در مسیر باران» یک انیمیشن ایرانی به کارگردانی حامد کاتبی و محصول سال 1395 است. این بهترین پویانمایی ایرانی با تکنیک سه بعدی و به سفارش موسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی تهیه و تولید شده است.  امین زندگانی، رحیم نوروزی، محمدرضا شیرخانلو، محمد جهانپا، فرخ نعمتی و یاس نوروزی بازیگران این فیلم انیمیشنی هستند. هنگام دانلود رایگان کارتون ایرانی جدید دوبله فارسی، انیمیشن در مسیر باران را نیز در نظر داشته باشید.

همچنین بخوانید :

17. انیمیشن گولز ؛ از بهترین کارتون های ایرانی

کارتون های ایرانی کودکانه / انیمیشن ایرانی سینمایی

 • سال ساخت: 1396
 • کارگردان: فرزاد دالوند
 • خلاصه داستان: با اقتباس از داستان فولکلور شنگول و منگول و با محوریت آموزه‌های اخلاقی ساخته شده است

«شنگول و منگول» یک اثر از لیست بهترین کارتون ایرانی به کارگردانی فرزاد دالوند و تهیه‌کنندگی شرکت تصویرگستر پاسارگاد است. این کارتون کودکانه دخترانه سه بعدی با نام جهانی The Gools یا گولز عرضه گردیده است. دوبله انگلیسی آن توسط صداپیشگان هالیوودی آمریکایی و کانادایی انجام شده است. این انیمیشن برای اولین بار در جشنواره فیلم برلین رونمایی شد و مورد استقبال بسیار خوب پخش‌کنندگان خارجی قرار گرفت. انیمیشن شنگول و منگول نیز قطعا در لیست کارتون های ایرانی برتر قرار می‌گیرد.

18. انیمیشن کلیله و دمنه

کارتون های ایرانی کودکانه / انیمیشن ایرانی

 • سال ساخت: 1396
 • کارگردان: علیرضا توکلی بینا
 • خلاصه داستان: کلیله و دمنه دو شغال هستند که در جنگل زندگی می‌کنند و اتفاقات مختلفی را پشت سر می‌گذارند.
 • میزان فروش: حدود 304 میلیون تومان
 • جوایز مهم: جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره اوراسیا 2017

کلیله و دمنه یکی دیگر از عناوین موجود در فهرست بهترین انیمیشن ایرانی است. این انیمیشن در سال 1396 منتشر شد و وظیفه توزیع آن نیز با مرکز پویانمایی صبا بود.

19. انیمیشن پسر دلفینی ؛ بهترین انیمیشن ایرانی imdb

کارتون ایرانی / بهترین انیمیشن های ایرانی

 • سال ساخت: 1399
 • کارگردان: محمد خیراندیش
 • امتیاز IMDb: نمره 6.2
 • میزان فروش: 23 میلیارد تومان
 • خلاصه داستان: پسر دلفینی داستان پسری کوچک است که وقتی نوزاد بود هواپیمای حامل او و خانواده اش در دریا سقوط می‌کند و او به دست یک دلفین به نام سفید و مادرش نانا نجات پیدا می‌کند. دلفین ها از او‌ نگهداری می‌کنند تا بزرگ شود. او وقتی می‌فهمد انسان‌ است به خشکی آمده تا دنبال مادرش بگردد.

این اثر در سال 1399 ساخته شد و یک کارتون ایرانی ۱۴۰۰ نیز محسوب می‌شود. محمد خیراندیش کارگردانی این بهترین کارتون ایرانی را برعهده داشت. پسر دلفینی در ژانر کمدی و ماجراجویی ساخته شده و بسیار جذاب و تماشایی است. این اثر را می‌توانیم از پربیننده ترین کارتون های ایرانی کودکانه در سال‌های اخیر بدانیم. پیشنهاد می‌کنیم تماشای آن را از دست ندهید. از صداپیشگان این اثر از بهترین انیمیشن های ایرانی باید به ثریا قاسمی، حامد عزیزی و تینا هاشمی اشاره کنیم.

20. انیمیشن لوپتو

انیمیشن ایرانی / کارتون های ایرانی کودکانه

 • سال ساخت: 1401
 • کارگردان: عباس عسکری
 • میزان فروش: حدودا 23 میلیارد تومان
 • خلاصه داستان: لوپتو داستان اسباب بازی‌هایی است که به دست بیماران یک آسایشگاه روانی ساخته می‌شود و برای صاحب آن آسایشگاه دردسر ایجاد می‌کند. اما پسر آقای کمالی و فرشته نجاتی که همواره همراه اوست آنها را از آن مخمصه نجات می‌دهد.

لوپتو یک کارتون سینمایی خوب ایرانی است که به کارگردانی آقای عباس عسکری ساخته شد. این انیمیشن فروش بسیار خوبی در ایران داشت و جز آثار بعد از دوران پاندمی است که بسیار مورد توجه قرار گرفت. این کارتون جدید ایرانی به منظور ایجاد امید و خوب کردن حال بچه‌ها و حتی بزرگسالان ساخته شده است. اگر سوال شما این باشد که پرفروش ترین انیمیشن ایرانی کدام است؟ باید بگوییم لوپتو یکی آنهاست.

21. انیمیشن بچه زرنگ ؛ از بهترین کارتون های ایرانی

انیمیشن آموزنده اخلاقی ایرانی

 • سال ساخت: 1401
 • کارگردان: هادی محمدیان، بهنود نکویی، محمدجواد جنتی
 • میزان فروش: 62 میلیارد تومان
 • خلاصه داستان: پسر بچه‌ای به نام محسن به طور اتفاقی با یک حیوان منقرض شده مواجه می‌شود. او که همیشه عاشق کمک کردن به دیگران است، سعی می‌کند به این حیوان کمک کند و او را به زادگاهش برگزداند اما این کار به آن راحتی‌ها نیست و مشکلات و موانع زیادی سر راه او قرار دارد.
 • جوایز مهم: سیمرغ بلورین بهترین پویانمایی از چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر

اجازه بدهید لیست بهترین کارتون های ایرانی 1401 را با یکی از آثار برجسته که سیمرغ بلورین جشنواره فجر را از آن خود کرده ادامه بدهیم. بچه زرنگ از بهترین انیمیشن های ایرانی جدید و محصول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و گروه هنر پویا است که البته هنوز به اکران عمومی نرسیده است. ابتدا قرار بود نام این انیمیشن انقراض باشد اما سپس به آن را به بچه زرنگ تغییر دادند. همچنین، ابتدا کارگردانی این اثر بر عهده هادی محمدیان بود اما پس از مدتی، بهنود نکویی به عنوان کارگردان این اثر انتخاب شد و محمدیان این فیلم را ترک کرد. با این حال اسم او در تیتراژ فیلم ذکر شده است.

جالب است بدانید که به گفته تهیه‌کننده این کارتون، این اثر را در دو نسخه برای مخاطبان مسلمان و ایرانی و همچنین برای مخاطبان غیر مسلمان ساخته‌اند. یکی از ویژگی‌های این بهترین انیمیشن ایرانی این است که علاوه بر نشان دادن تنوع اقلیمی، بیش از 100 شخصیت انسانی و حیوانی در آن وجود دارند. همچنین نسخه سریالی این اثر نیز ساخته خواهد شد.

هومن حاجی عبداللهی، جواد پزشکیان، هدایت هاشمی، میرطاهر مظلومی، ژرژ پطروسی، مینا قیاسپور، مریم رادپور، تورج نصر، اردشیر منظم، مهسا عرفانی، ابراهیم شفیعی، نازنین یاری، علیرضا دیباج، متانت اسماعیلی، پویا فهیمی از صداپیشگان انیمیشن سینمایی جدید ایرانی بچه زرنگ هستند.

22. انیمیشن مسافری از گانورا

کارتون های ایرانی کودکانه

 • سال ساخت: 1401
 • کارگردان: سیداحمد علمدار
 • خلاصه داستان: یک موجود فضایی به زمین می‌آید. او با کمک پسری معلول و دوستان او قصد دارد تا به جستجوی فرمانروای گمشده گانورا بپردازد تا به سرزمین خود صلح را بگرداند.
 • جوایز مهم: برنده پروانه زرین جایزه ویژه دبیر جشنواره، تندیس ویژه ستاد ملی خانواده و جوانی جمعیت جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان

مسافری از گانورا یک فیلم انیمیشن ایرانی جدید به کارگردانی سیداحمد علمدار و همکاری چند شرکت فرهنگی هنری است. این اثر در سال 1402 اکران سینمایی شد. در این اثر 4 گویش مختلف می‌بینیم و فیلمنامه آن را سیدمحمدحسین علمدار نوشته است. صداپیشگان این عنوان لیلا سودبخش، شهره روحی، محمد خاوری، عاطفه رضوان نیا و سمیه الیاسی هستند. مسافری از گانورا برنده پروانه زرین جایزه ویژه دبیر جشنواره و تندیس ویژه ستاد ملی خانواده و جوانی جمعیت از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان شد. مخاطبان از این اثر از بهترین انیمیشن های ایرانی راضی بودند و آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

23. کارتون ایرانی ایلیا جستجوی قهرمان

کارتون های ایرانی

 • سال ساخت: 1402
 • کارگردان: سید علی موسوی نژاد
 • خلاصه داستان: کودکی به نام آرش وارد بازی واقعیت مجازی به نام جستجوی قهرمان می‌شود اما در یک موقعیت غیرمنتظره قرار می‌گیرد.

این انیمیشن ایرانی به کارگردانی سید علی موسوی نژاد ساخته شده است و نیمه فیلم، نیمه انیمیشن است. در این کارتون شاهد تلاش‌های پسری 11 ساله به نام ایلیادهستیم که در یک بازی واقعیت مجازی گیر افتاده و کم کم درمی‌یابد که این بازی اصلا عادی نیست.

24. انیمیشن ساعت جادویی

انیمیشن ایرانی

 • سال ساخت: 1402
 • کارگردان: محمدعلی بصیری
 • خلاصه داستان:  پسر بچه‌ای به نام عماد با گرفتن یک هدیه از پدربزرگ خود سفر در زمان را آغاز می‌کند و به گذشته سفر می‌کند.

این کارتون نیز جز آثار جدید در فهرست است که توسط محمدعلی بصیری ساخته شد. ساعت جادویی روایتگر پسرکی به نام عماد است که در زمان سفر می‌کند و به دوران کودکی مادربزرگ خود می‌رود. او در آنجا هم با شغل آبا و اجدادی خود آشنا می‌شود و هم وقایع تاریخی مختلفی را می‌بیند.

25. انیمیشن رویا شهر

کارتون ایرانی

 • سال ساخت: 1402
 • کارگردان: محسن ‌عنایتی
 • خلاصه داستان: پسری به نام آرات که باید راهی سفری شود تا پی به راز خانوادگی خود ببرد.

یکی از کارتون های ایرانی که باید به شما معرفی کنیم، رویا شهر است که در جشنواره فجر 1402 شرکت کرد. این اثر درباره پسری به نام آرات است که با دوست خود پاشا به دنبال گوی جادویی جهت تامین انرژی رویاشهر به شیناشهر می‌روند. آنها آرزوی قهرمان شدن دارند اما آیا قهرمانی آسان است؟

26. انیمشن گنج اژدها

کارتون های ایرانی کودکانه / انیمیشن ایرانی سینمایی

 • سال ساخت: 1402
 • کارگردان: اشکان رهگذر
 • خلاصه داستان: سایه دختری هشت ساله برای آنکه مشکل خشکسالی روستای مادربزرگش را حل کند راهی یافتن گنج اژدها می‌شود.

فیلم کارتونی ایرانی جدید گنج اژدها به کارگردانی اشکان رهگذر ساخته شده است و در جشنواره انیمیشن اشتوتگارت آلمان حضور پیدا کرد. این اثر بر اساس قصه افسانه‌ای در استودیو هورخش ساخته شد و یک انیمیشن دخترانه ایرانی محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید :

27. انیمیشن ژولیت و شاه

کارتون های ایرانی / بهترین انیمیشن های ایرانی

 • سال ساخت: 1402
 • کارگردان: اشکان رهگذر
 • خلاصه داستان: داستان زمانی اتفاق می‌افتد که ناصرالدین شاه نقشه می‌کشد تا زنی به نام جولی را از فرنگ جهت اجرا در تئاتر رومُو و ژولیت دعوت کند در حالی که خواب‌های دیگری برای او دیده است.

ژولیت و شاه یک برنامه کودک ایرانی جدید سینمایی است که هنوز اکران نشده و کارگردانی آن نیز با اشکان رهگذر است‌. این اثر ژانری موزیکال و تاریخی دارد و در واقع داستانی خیالی از پدید آمدن تئاتر را به تصویر می‌کشد. تیزر این اثر از جدیدترین کارتون های ایرانی در سامانه اینترنتی جشنواره بین‌المللی فانتازیا به نمایش درآمده است.

لیست بهترین کارتون ایرانی سریالی

در این قسمت با بهترین سریال های انیمیشنی ایرانی آشنا خواهیم شد. برای آشنایی با بهترین سریال‌های انیمیشنی خارجی به این مطلب مراجعه کنید.

1. بهترین کارتون ایرانی سریالی؛ خداوند لک لک ها را دوست دارد

کارتون ایرانی / انیمیشن ایرانی سینمایی

 • سال‌های پخش: 1376-1380
 • کارگردانان: سعیده ذاکری و هما شکیبی
 • تعداد قسمت‌ها: 27
 • خلاصه داستان: در مورد کوچ لک‌لک‌ها به دهکده و ماجرای دوستی آنها با بچه‌های ده است

از لیست بهترین برنامه کودک ایرانی جذاب باید به  «خداوند لک لک‌ها را دوست دارد»اشاره کنبم که  یک برنامه کودک ایرانی به کارگردانی سعیده ذاکری و هما شکیبی است. این سریال بین سال‌های 1376 تا 1380 در 27 قسمت 15 دقیقه‌ای از صدا و سیمای ایران پخش شد. مدیریت دوبلاژ آن بر عهده خسرو خسروشاهی بود. این مجموعه بعدها به مناسبت فوت کارگردانش (هما شکیبی) به صورت یک فیلم سینمایی 84 دقیقه‌ای از شبکه پویا پخش شد.

2. کارتون ایرانی خانه ما

فیلم انیمیشن ایرانی جدید

 • سال‌های پخش: 1382 تا کنون
 • کارگردان: بهروز یغماییان
 • تعداد قسمت‌ها: 165
 • خلاصه داستان: داستان حول محور یک خانواده چهار نفره می‌گردد که در هر قسمت شاهد یک اتفاق جدید هستند.

انیمیشن آموزنده اخلاقی ایرانی خانه ما از سال 1382 تا کنون‌ به کارگردانی بهروز یغماییان و نویسندگی مهکامه یغماییان ساخته شده است. این اثر از سال 1382 شروع به پخش کرد و تا کنون چندین سری از آن ساخته شده و مورد توجه قرار گرفته است. این کارتون ابتدا با داستان‌های یک خانواده چهار نفره و فرزندانش شروع شد و سپس کم کم شخصیت‌های جدید به آن اضافه شدند. خانه ما با استفاده ازرتکنیک عروسکی تک فریم ساخته شده است.

3. برنامه کودک ایرانی داستان های شاهنامه

انیمیشن ایرانی / فیلم انیمیشن ایرانی جدید

 • سال‌های پخش: 1383
 • کارگردان: سید محمود صائمین
 • تعداد قسمت‌ها: 13
 • خلاصه داستان: داستان‌هایی از شاهنامه فردوسی را با زبان ساده برای کودکان و نوجوانان روایت می‌کند

داستان‌های شاهنامه عنوان بعدی در لیست انیمیشن ایرانی است که در 13 قسمت 21 دقیقه‌ای پخش شده است. این سریال دو بعدی توسط مرکز پویانمایی صبا در شبکه همدان تولید شده و نویسنده آن نیز عباس دوست قرین است. همچنین مریم غفاری وظیفه بازنویسی آن را بر عهده داشته است.

4. انیمیشن فرمانروایان مقدس

کارتون های ایرانی / انیمیشن ایرانی

 • سال‌ پخش: 1384
 • کارگردان: امیرمحمد دهستانی
 • تعداد قسمت‌ها: 23
 • خلاصه داستان: داستان این انیمیشن حول محور قوم بنی اسرائیل پس از حضرت موسی و پیامبران الهی بعد او می‌چرخد.

فرمان روایان مقدس یکی از خاطره انگیز ترین کارتون های ایرانی کودکانه دهه های 70 و 80 است. در آن زمان داستان های پیامبران یکی از موضوعات آموزنده و پر استفاده انیمیشن های ایرانی محسوب می‌شد. فرمانروایان مقدس کاری از استدیو پویانمایی صبا به نویسندگی رضا تقدسی بود.. داستان درباره دوره شکوه و عظمت پیامبران بعد از حضرت موسی است. ابتدا قصه با پیامبری سموئیل نبی شروع شده و سپس اولین فرمانروای بنی اسرائیل طالوت نشان داده می‌شود. پس از طالوت حضرت داوود که هم وظیفه فرمانروایی و هم پیامبری را برعهده دارد را می‌بینیم و در آخر حکومت سلیمان نبی، پرشکوه ترین دوران بنی اسرائیل را نشان می‌دهد.

5. کارتون قصه ما مثل شد

فیلم سینمایی کارتونی ایرانی / انیمیشن ایرانی

 • سال‌های پخش: 1384 و 1386
 • کارگردانان: علیرضا کاویان راد و امیر محمد دهستانی
 • تعداد قسمت: 84
 • خلاصه داستان: در هر قسمت از این کارتون به داستان‌ها و حکایت‌های قدیمی که پشت هر ضرب المثل وجود دارند پرداخته شده است.

قصه ما مثل شد را می‌توانیم از بهترین کارتون های ایرانی دهه ۸۰ بدانیم. این انیمیشن که در دو فصل 42 قسمتی در سال‌های 1384 و 1386 منتشر شد، با الهام از کتاب‌های «قصه ما مثل شد» از محمد میرکیانی ساخته شده بود.

6. سریال انیمیشنی پهلوانان ؛ از بهترین برنامه های کودک ایرانی

بهترین انیمیشن های ایرانی / فیلم انیمیشن ایرانی جدید

 • سال‌های پخش: 1386 – ادامه دارد
 • کارگردان: سیاوش زرین آبادی
 • تعداد قسمت‌ها: 63
 • خلاصه داستان: درباره پهلوان پوریای ولی و مبارزه‌اش در مقابل اسکندرخان است. اسکندرخان داروغه طماع، حریص و جاه‌طلب شهر است
 • جوایز مهم: برترین کارگردان مجموعه و سریال در سومین جشنواره بین‌المللی تلویزیونی جام جم

«پهلوانان» از انیمیشن های سریالی ایرانی را سیاوش زرین آبادی کارگردانی و مرکز پویانمایی صبا تولید کرده است. علی همت مومیوند، اکبر منان، شهروز ملک‌آرایی، امیرمحمد صمصامی، بیژن علی‌محمدی، ظفر گرایی و حمیدرضا آشتیانی‌پور از صداپیشگان این سریال دو بعدی هستند. این بهترین پویانمایی ایرانی طی پنج فصل پخش شد که جدیدترین فصل آن شامل 11 قسمت بود که در نوروز 1401 بر روی آنتن رفت.

7. بهترین کارتون ایرانی سریالی؛ شکرستان

کارتون سینمایی جدید ایرانی / انیمیشن ایرانی

 • سال‌های پخش: 1387 تا کنون
 • کارگردانان: سعید ضامنی، بابک نظری و عباس جلالی یکتا
 • تعداد قسمت‌ها: 134
 • خلاصه داستان: داستان در یک شهر قدیمی و خیالی می‌گذرد. هر قسمت، داستانی مجزا دارد که براساس داستان‌ها، ضرب‌المثل‌ها و قصه‌های قدیمی ایرانی ساخته شده‌اند. در این شهر قدیمی، هیچ کس در جایگاه حقیقی خود نیست

جوایز مهم: بهترین انیمیشن کوتاه در دوازدهمین جشن سینمای ایران، تندیس طلایی بهترین تهیه کننده از دوازدهمین جشن سینمای ایران، بهترین فیلم انیمیشن در فستیوال IIDCYA، بهترین اثر و تندیس طلایی از جشنواره فیلم کودک و نوجوان همدان، بهترین کارگردانی پویانمایی در جشنواره جام جم سال 1390

«شکرستان» یک سریال انیمیشنی به کارگردانی سعید ضامنی، بابک نظری و عباس جلالی یکتاست. این مجموعه که توسط مرکز صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تولید شده، از سال 1387 در حال پخش است و از انیمیشن های در حال ساخت ایران محسوب می‌شود. از سری اول سریال شکرستان تاکنون 108 قسمت آن به روی آنتن رفته است.

این سریال انیمیشن ایرانی با روش کات اوت یا بریده مقوا ساخته شده است و طرفداران زیادی دارد. راوی این مجموعه مرتضی احمدی بود. اما پس از درگذشت آقای احمدی، شهاب حسینی به عنوان راوی به این مجموعه تلویزیونی پیوست. در روایت داستان‌های این سریال تلاش شده که مخاطبان بعد از خندیدن به طنز داستان‌ها، عمیقا به فکر فرو روند. این کارتون ایرانی  جذاب چند سال است که در نوروز نیز پخش می‌شود.

8. انیمیشن مهارت های زندگی

بهترین انیمیشن های ایرانی

 • سال‌های پخش: 1393 تا کنون
 • کارگردان: فرخ یکدانه
 • تعداد قسمت‌ها: 526
 • خلاصه داستان: مهسا و دانا با پدر و مادر و مادربزرگشان زندگی می‌کنند. آنها در هر قسمت چیزهای جدیدی یاد می‌گیرند و با مسائل اخلاقی مختلفی آشنایی پیدا می‌کنند.

یکی از کارتون های ایرانی کودکانه که بسیار مناسب آموزش برای کودکان به شمار می‌آید، مهارت‌های زندگی است. این انیمیشن در قالب فصل‌های مختلف از سال 1393 پخش می‌شود و کارگردانی آن را فرخ یکدانه انجام می‌دهد. برای کودکان و خردسالان دیدن مهارت‌های زندگی بسیار ضروری است. زیرا با تماشای آن می‌توانند یاد بگیرند که به اخلاقیات پایبند باشند و عادات خوب را جایگزین عادات ناپسند کند. این کارتون شماتت نمی‌کند بلکه فرهنگسازی انجام می‌دهد.

9. انیمیشن دیرین دیرین ؛ از بهترین انیمیشن های سریالی ایرانی

فیلم سینمایی کارتونی ایرانی / فیلم انیمیشن ایرانی جدید

 • سال‌های پخش: 1394-1399
 • کارگردان: علی درخشی
 • تعداد قسمت‌ها: 50
 • خلاصه داستان: این انیمیشن در هر قسمت به نقد مسائل اجتماعی و اقتصادی می‌پردازد.

دیرین دیرین به کارگردانی و تصویرگری علی درخشی و گویندنگی محمدرضا علیمردانی نخستین بار در نوروز 1394 پخش شد. ابتدا کار هدف خاصی نداشت فقط یک پویانمایی ساده بود که به نقد جامعه می‌پرداخت. اما این بهترین کارتون ایرانی کم کم مورد استقبال قرار گرفت و به سریال تبدیل شد. سریال دیرین دیرین طی یک فصل و پنجاه قسمت در سال 99 منتشر شد‌. در 19 مرداد 1401 علی درخشی و محمدرضا علیمردانی از این پروژه بیرون رفتند و دیگر قسمت جدیدی از دیرین دیرین پخش نخواهد شد.

10. بهترین انیمیشن ایرانی سریالی؛ بچه های ساختمان گل ها

کارتون های ایرانی جدید / فیلم انیمیشن ایرانی جدید

 • سال‌های پخش: 1395
 • کارگردان: حسین صفارزادگان
 • تعداد قسمت‌ها: 91
 • خلاصه داستان: درباره دختری به نام حسناست که پدرش در روز تولد او برایش یک جوجه غاز می‌خرد.

«بچه‌های ساختمان گل‌ها» یک سریال انیمیشنی به کارگردانی حسین صفارزادگان است. این پویانمایی ایرانی توسط سازمان هنری رسانه‌ای اوج در 91 قسمت 14 دقیقه‌ای تولید شده است. پروژه ساخت این عنوان از بهترین برنامه های کودک ایرانی در دی ماه سال 1394 آغاز شد و در مرداد ماه سال 1395 پایان یافت. سریال بچه‌های ساختمان گل‌ها، از شبکه پویا پخش می‌شد.

11. سریال انیمیشنی تندر ؛ از بهترین برنامه های کودک ایرانی

انیمیشن ایرانی زیبا / انیمیشن ایرانی

 • سال‌های پخش: 1397
 • کارگردان: محسن شکرطلب
 • تعداد قسمت‌ها: 100
 • خلاصه داستان: داستان سریال تندر درباره دو دوست به نام‌های تندر (یوزپلنگی زیبا) و تندک (خرگوشی چابک) است. آنها دوست جدیدی به نام لاکی (لاک‌پشتی پیر) پیدا می‌کنند و تصمیم می‌گیرند در سفری با او همراه شوند

بهترین کارتون ایرانی سریالی «تندر» از آثار ساخته شده توسط محسن شکرطلب است که در سال 1396 در 100 قسمت منتشر شده است. مرکز پویانمایی صبا این سریال را در 100 قسمت 20 دقیقه‌ای تولید کرده است. این سریال از شبکه نهال و برای گروه سنی کودک پخش شده است. این عنوان را می‌توانیم از بهترین برنامه های کودک ایرانی در سال 1397 بدانیم.

12. انیمیشن آرمن ؛ از بهترین برنامه های کودک ایرانی

انیمیشن ایرانی زیبا / فیلم انیمیشن ایرانی جدید

 • سال‌های پخش: 1399 تا کنون
 • کارگردان: محمد رضا حسابی، حسین صفارزادگان
 • تعداد قسمت‌ها: 39
 • خلاصه داستان: داستان درباره آرمن و بیگو است که یک مچ بند جادویی پیدا می‌کنند. آن‌ها که از قدرت های مچ بند خبر ندارند ابتدا سعی در دور کردن آن را از خود دارند اما وقتی به قدرت آن پی می‌برند تلاش می‌کنند تا سیاره خود را با کمک مچ بند ایمن نگه دارند.

شبکه نهال در سال 1399 یک سری برنامه کودک جدید ایرانی را برای پخش آماده کرد. یکی از این آثار، بهترین کارتون ایرانی آرمن بود. آرمن یک انیمیشن علمی –  تخیلی و ساخته شده با تکنیک کات اوت است. آرمن قدم جدیدی برای ساخت کارتون های ابرقهرمانی در ایران بود. پیشنهاد می‌کنیم تماشای این عنوان از بهترین برنامه های کودک ایرانی را از دست ندهید.

13. انیمیشن های ایرانی اسلامی ؛ جوانمردان

انیمیشن های ایرانی اسلامی / فیلم انیمیشن ایرانی جدید

 • سال‌های پخش: 1400 تاکنون
 • کارگردان: علی احمدی
 • تعداد قسمت‌ها: 65
 • خلاصه داستان: داستان درباره گروه جوانمردان است که در زمانه ای که سرداران دست از دفاع از کشور کشیده‌اند. در این زمان گروه‌‌های مردمی ای تشکیل می‌شوند تا برعلیه ظلم‌ مبارزه کنند.

در فهرست انیمیشن های ایرانی نام جوانمردان را قرار می‌دهیم. این اثر به کارگردانی علی احمدی است که در اصل از سال 1397 در مرحله تولید قرار گرفت و از اواخر سال 1400 شروع به پخش کرد و هنوز هم گاهی برخی از قسمت‌های آن از شبکه امید پخش می‌شود. این اثر از انیمیشن های ایرانی جدید مورد استقبال است.

14. انیمیشن سریالی ببعی

کارتون های ایرانی جدید / انیمیشن ایرانی سینمایی

 • سال‌های پخش: 1396 تا کنون
 • کارگردان: حسین صفارزادگان
 • تعداد قسمت‌ها: 208
 • خلاصه داستان: ببعی و ببعو دو خواهر گوسفند هستند که همراه پدر و مادرشان زندگی می‌کنند. در هر قسمت از این پویانمایی آنها مسائل مختلف آموزشی را یاد می‌گیرند.

از انیمیشن های ایرانی معروف باید به ببعی اشاره کنیم که با نام ببعی و ببعو نیز معروف است. این اثر از کارتون های ایرانی جدید به کارگردانی حسین صفارزادگان و نویسندگی شیوا حاجیانی و مهدی مداحی گیوی ساخته شده است. ببعی برای گروه سنی کودک و نوجوان ساخته شد و توانست پربیننده‌ترین انیمیشن شبکه پویا شود. این اثر چنان مورد توجه قرار گرفت که قرار شد یک دنباله سینمایی نیز داشته باشد. کارتون سینمایی جدید ایرانی ببعی: آرزوی پرواز نیز قرار است از روی این سریال ساخته شود. علاوه بر آن مجموعه‌ کتاب‌های ببعی و لوازم جانبی آن نیز در ایران تولید شده‌اند.

15. سریال انیمیشنی سلام بر ابراهیم

انیمیشن آموزنده اخلاقی ایرانی

 • سال‌های پخش: 1401 تا کنون
 • کارگردان: اسماعیل یوسفی
 • تعداد قسمت‌ها: 104
 • خلاصه داستان: داستان حول محور زندگی شهید ابراهیم هادی در دوران جنگ ایران و عراق از شروع زندگی تا شهادت می‌گردد.

شهید ابراهیم هادی از جمله شهدایی است که افراد معتقد باور دارند جز کسانی محسوب می‌شود که می‌توان از او حاجت‌ گرفت. این شهید در دوران جنگ ایران و عراق علاوه بر اینکه ورزشکار بود، به عنوان یک نیروی ساده در جبهه فعالیت می‌کرد و هرگز به خود مغرور نشد. او دوست داشت تا به صورت گمنام فعالیت کند و این گمنامی تا سال‌های پس از شهادتش نیز ادامه داشت تا اینکه در دهه 90 آوازه رشادت‌های او پر شد. اسماعیل یوسفی در سلام بر ابراهیم برای گروه کودکان و نوجوانان زندگینامه این شهید را به نمایش گذاشته تا با معرفی شخصیت او درس‌های بزرگی به این گروه سنی دهد. این انیمیشن ایرانی 8 فصل 13 قسمته خواهد داشت.

16. کارتون ایرانی آنی و مانی

کارتون ایرانی / کارتون های ایرانی

 • سال‌های پخش: 1399
 • کارگردان: محمد افشار نژاد
 • تعداد قسمت‌ها: 26
 • خلاصه داستان: آنی و مانی در هر قسمت ماجراجویی‌های مختلفی را تجربه می‌کنند

این انیمیشن ایرانی سریالی توسط محمد افشار نژاد کارگردانی شده و ناصر جاهدنیا، حسین خداداد بیگی، اردشیر منظم، شوکت حجت، نرگس فولادوند و علی همت مومیوند بازیگران این اثر هستند. در این کارتون آنی و مانی خواهر و برادری که عاشق ماجراجویی و آشنایی با چیزهای جدید هستند، ما را با سفرهای خود همراه می‌کنند. آنی و مانی در کنار پدر و مادر و اطرافیان خود چیزهای زیادی را درباره مسائل مختلف یاد می‌گیرند.

سوالات متداول

1. بهترین انیمیشن های ایرانی کدام عناوین هستند؟

آخرین داستان، رستم و سهراب، بنیامین، شاهزاده روم، امین و اکوان، فیلشاه و…

2. بهترین سریال های انیمیشنی ایرانی کدام عناوین هستند؟

خداوند لک لک ها را دوست دارد، شکرستان، بچه های ساختمان گل ها، پهلوانان و…

کلام آخر

در این مقاله به بهترین انیمیشن های ایرانی جدید و قدیمی اشاره کردیم. این آثار در دو دسته بندی سینمایی و سریالی برای شما آماده شدند. نظر شما درباره این آثار چیست؟ آیا از سطح کیفیت این آثار راضی هستید؟ فکر می‌کنید انیمیشن ایرانی سینمایی و سریالی از گذشته تا کنون در چه زمینه‌هایی پیشرفت کرده است؟ تماشای کدام یک از بهترین برنامه های کودک ایرانی را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما متشکریم.

منتخب کاربران

منبع : پلاژا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا