اخبار روز

تشکیل انجمن خیرین میراث‌فرهنگی در چهارمحال و بختیاری

تشکیل انجمن خیرین میراث‌فرهنگی در چهارمحال و بختیاری

۰۶:۰۰ ۲۰ تير ۱۴۰۳

فریدون فعالی مشاور قائم‌مقام وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و دبیر انجمن خیرین میراث‌فرهنگی کشور در آیین اهدای احکام انجمن خیرین میراث‌فرهنگی چهارمحال و بختیاری، گفت: این انجمن یک سازمان مردم‌نهاد، غیرسیاسی و غیردولتی است که در حوزه میراث‌فرهنگی فعالیت می‌کند.

وی افزود: ایجاد زمینه مشارکت خیرین میراث‌فرهنگی در داخل و خارج کشور با هدف جلب مشارکت و جذب سرمایه‌های مادی و معنوی برای حفظ، مرمت و احیای بنا‌ها و محوطه‌ها، بافت‌های تاریخی و فرهنگی میراث‌طبیعی ثبت شده، مشارکت در موزه‌ها، پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس و اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور و موارد مشابه از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی این انجمن در سطح ملی به‌شمار می‌رود.

فعالی اضافه کرد: انجمن خیرین میراث‌فرهنگی کشور برای جذب منابع به‌منظور مرمت آثار و بنا‌های تاریخی کمک می‌کنند.


بیشتر بخوانید


وی یادآور شد: بهره‌مندی از توان و تجربه‌های فنی و مشاوره‌های خیرین صاحب‌نظر و شاخص در حوزه میراث‌فرهنگی، فراهم‌سازی زمینه دریافت منابع مالی یا اهدای اموال منقول و غیرمنقول در اختیار دوست‌دار میراث‌فرهنگی، تشکیل بانک اطلاعاتی آماری از خیرین و معرفی توانمندی‌های آنان و همچنین تشکیل بانک اطلاعاتی آماری از بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی در دستور کار قرار دارد.

فعالی گفت: اموال منقول و غیرمنقول نیازمند مرمت، احیاء، حفظ و نگهداری میراث‌فرهنگی ناملموس در خطر و نیازمند پاسداری فوری، تامین هزینه‌های مرمت و بازپیرایی بنا‌ها و محوطه‌ها و مشارکت در تعیین حرایم آثار تاریخی و اقدامات پاسداری از میراث‌فرهنگی و ملموس و ناملموس هست.

وی ادامه داد: احکام بقیه انجمن‌های خیرین میراث‌فرهنگی کشور در سایر استان‌ها تا نیمه نخست مردادماه سال‌جاری داده می‌شود.

فعالی تأکید کرد: انجمن بازوی اجرایی مدیران در سازمان‌های دولتی در مرمت بنا‌های تاریخی بوده که اقدامی با ارزش و تاثیرگذار در حوزه فرهنگی است.

منبع : خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا