اقتصاد

٦١ طرح حیاتی شبکه انتقال برق کشور تکمیل و وارد مدار شد

٦١ طرح حیاتی شبکه انتقال برق کشور تکمیل و وارد مدار شد

به گزارش خبرگزاری برنا، هاشم علیپور تشکیل کارگروه گذر از اوج بار تابستان ١٤٠٣ را از جمله اقدامات انجام شده پس از عبور موفق از اوج بار ١٤٠٢ عنوان کرد که شهریور سال قبل و با عضویت نمایندگانی از شرکت مدیریت شبکه، تولید برق حرارتی، معاونت انتقال و معاونت هماهنگی توزیع توانیر تشکیل و نسبت به شناسایی نقاط قابل بهبود و طرح‌های حیاتی شبکه انتقال اقدام شد.

وی هدف از تعیین طرح‌های حیاتی شبکه را تامین برق مطمئن، جلوگیری از حبس تولید، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، رفع افت ولتاژ و جلوگیری از پرباری خطوط و ترانسفورماتورهای شبکه انتقال و فوق توزیع شبکه برشمرد که در ابتدا ٢٦٠ طرح اولویت دار شناسایی و سپس با توجه به محدودیت‌های تامین نقدینگی و بر اساس اولویت‌های شبکه، ٧٧ طرح حیاتی تعیین و مهر ماه سال گذشته جهت اجرا به شرکت‌های زیر مجموعه توانیر ابلاغ شد.

علیپور با اشاره به تلاش شبانه‌روزی و ٣ شیفت تلاشگران صنعت برق برای به نتیجه رساندن سریع طرح‌ها که با رعایت پیوست‌های ایمنی انجام گرفت افزود: از مجموع ٧٧ طرح حیاتی،٦١ طرح تا پیش از فرا رسیدن تابستان امسال تکمیل شد و ٨ طرح نیز با بیش از ٩٠ درصد پیشرفت طی ٢ تا ٣ هفته آینده به مدار می‌آید که با وجود زمانبر بودن طرح‌ها تلاش می‌شود تا پایان امسال وارد مدار شود.

وی توضیح داد: با انجام این طرح‌ها تاکنون هیچگونه حبس تولید و یا خاموشی ناشی از ضعف شبکه در ایام اوج بار امسال اتفاق نیفتاده و توانستیم با سرعت بخشی به روند اجرا، رکوردهای خوبی حاصل کنیم که باعث شد در برخی طرحها، مدت زمان قرارداد از ٢٤ ماه به ١٣ ماه کاهش یابد.
مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه شبکه انتقال توانیر ادامه داد: ١٢ طرح از ١٨ طرح حیاتی انتقال که از مهر ١٤٠٢ عملیات اجرایی آن از صفر طرح آغاز شده بود برقدار شده و ٤ طرح نیز با بیش از ٩٠ درصد پیشرفت در شرف بهره برداری است.

علیپور گفت: با اجرای طرح‌های حیاتی ١٢٩٤ کیلومتر به خطوط انتقال و فوق توزیع شبکه و ٧٦٠٥ مگاولت آمپر به ظرفیت پست‌های قدرت افزوده می‌شود که به همراه ٧ طرح بهبود شبکه به ارزش ١٣ هزار میلیارد تومان در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: علاوه بر ٧٧ طرح حیاتی، ٣ طرح ملی خازن گذاری در شبکه انتقال برق کشور نیز جهت کاهش تلفات، جلوگیری از افت ولتاژ ، آزادسازی ظرفیت شبکه و کمک به تولید نیروگاهها پیش بینی شد که به وسیله ٢ سازنده داخلی (نیروترانس و پرتو خازن) تامین و از اسفند ١٤٠٢ به تدریج جهت اجرا به شرکت‌های برق منطقه‌ای زنجان، هرمزگان و خراسان به عنوان شرکت‌های کارگزار برق‌ منطقه‌ای تحویل شده است.

وی سامانه مدیریت طرحهای انتقال (سمپا) را از ابزارهای این دفتر عنوان کرد که کار نظارت و پایش پیشرفت فیزیکی طرح‌های شرکت‌های برق منطقه‌ای را انجام می‌دهد و به طور مرتب و برخط گزارش تکمیلی شرکت‌ها به این سامانه ارسال و نسبت به شناسایی و رفع به موقع مشکلات اقدام می‌شود.

ساخت نخستین ترانسفورماتور ٥٠٠ مگاولت آمپر ٣ فاز

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه شبکه انتقال توانیر همچنین با اشاره به ساخت ترانسفورماتور انتقال ٣ فاز ٥٠٠ مگاولت آمپر که برای نخستین بار در کشور انجام شده است، اظهار داشت: این تجهیز به وسیله سازنده ایرانی (ایران ترانسفو) طی مدت کمتر از ٥ ماه ساخته شد و از خرداد گذشته در پست ٤٠٠ کیلوولت سعادت آباد تهران در حال بهره برداری است.

علیپور یکی دیگر از اقدامات ساخت داخل بخش انتقال برق را که برای نخستین بار در کشور انجام شده، تولید هادی پرظرفیت و استفاده از آن در فاصله دو دکل به طول ١٧٠٠ متر بین جزیره قشم و سرزمین اصلی عنوان کرد که با افزایش دو برابری توان انتقال برق در این خط هوایی، توان تولید برق جزیره قشم در موارد مورد نیاز به شبکه سراسری برق منتقل می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: برنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا