اقتصاد

اجرای چهار سرشماری رسمی از جامعه عشایری پس از انقلاب

اجرای چهار سرشماری رسمی از جامعه عشایری پس از انقلاب

به گزارش خبرگزاری برنا، مهدی میزبان در نشست بررسی آمار عشایر استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری در سالن کوچ با اشاره به اجرای چهار سرشماری رسمی از عشایر کوچنده کشور در دوران پس از انقلاب، اظهار داشت: در اولین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور در سال ۱۳۶۶ جمعیت عشایر یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر و در دومین سرشماری رسمی در سال ۱۳۷۷ این آمار یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بود.

مهدی میزبان ادامه داد: در سومین سرشماری رسمی عشایر کوچنده کشور در سال ۱۳۸۷ جمعیت عشایر یک میلیون و ۱۸۶ هزار نفر و در سرشماری چهارم که در سال ۱۳۹۹ به صورت ثبتی مبنایی انجام شد، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ۱۰۱ هزار نفر اعلام شد.

وی گفت: برخی از عشایر در سرشماری ثبتی مبنایی در سال ۱۳۹۹ از سرشماری جا مانده اند و نام آنان در سامانه مربوطه ثبت نشده و خدماتی که به عشایر داده می‌شود را دریافت نمی‌کنند که این موضوع را باید هرچه سریع‌تر برطرف کنیم.

میزبان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در چهار سال گذشته برای پالایش آمار جامعه عشایری، افزود: از دوسال پیش به این طرف، رویکرد سازمان برای پالایش جمعیت عشایر کوچنده کشور براساس عضویت در تعاونی‌های عشایری بوده است.

معاون توسعه و امور زیربنائی سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه هر نفر عشایر باید تنها عضو یک تعاونی عشایری باشد، ادامه داد: نزدیک به ۴۰درصد از جمعیت عشایر کوچنده کشور در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خوزستان، اصفهان و فارس حضور دارند و پالایش آمار عشایر این چهار استان از اهمیت زیادی برخوردار است.

فضل خرم مدیرعامل اتحادیه عشایری دامداران متحرک ایرانیان و برزو منصوری مدیرعامل صندوق توسعه بخش کشاورزی عشایر نیز در این نشست در خصوص نحوه ارائه خدمات به جامعه عشایری و مشکلاتی که اختلاف آمار عشایر در این زمینه ایجاد کرده، توضیحاتی ارائه دادند.

سیداسکندر موسوی زاده و محمد محمودی مدیران‌کل امور عشایر استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری نیز گزارشی از آمار ثبت شده در سامانه سرشماری ثبتی مبنایی و عشایری که دفترچه عضویت در تعاونی دارند و پیگیری‌های صورت گرفته برای برطرف کردن مشکلات موجود در این زمینه ارائه دادند.

انتهای پیام/

منبع: برنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا