اقتصاد

رهاسازی بی‌ضابطه آب سد‌های برقابی کارون تکذیب شد

رهاسازی بی‌ضابطه آب سد‌های برقابی کارون تکذیب شد

به گزارش خبرگزاری برنا، فراز رابعی، رئیس حوزه آبریز کارون بزرگ در خصوص برنامه‌ریزی مدیریت مخازن سد‌ها اظهار داشت: همه‌ساله از ابتدای سال آبی (مهرماه) برنامه مدیریت منابع و مصارف سد‌های کشور از جمله سد‌های حوضه کارون تدوین و ابلاغ می‌شود؛ در نتیجه مطابق برنامه، میزان خروجی سد‌ها تنظیم می‌شود و بر اساس میزان بارش و آورد‌هایی که در نیمه اول سال رخ می‌دهد، ممکن است برنامه‌ریزی‌ها تغییر کند.

رئیس حوزه آبریز کارون بزرگ در شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: سال جاری در انتهای فروردین و ابتدای اردیبهشت‌ماه برنامه مدیریت منابع حوزه کارون به‌منظور تأمین نیاز آبی تابستان بار دیگر به‌روزرسانی شد.

وی تشریح کرد: امسال به‌خلاف اینکه میزان آورد سال آبی سد‌های زنجیره کارون حدود ۴ میلیارد مترمکعب از سال گذشته کمتر بود، اما با برنامه‌ریزی دقیق و رهاسازی‌های مطابق برنامه، در زمان حاضر ذخایر و حجم آب این سد‌ها مطابق سال گذشته است. بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته میزان آب موجود در مخازن برای انتهای شهریورماه به‌گونه‌ای است که ضمن رفع نیاز تابستان، برای فصل پاییز نیز در پایین‌دست حوضه آبریز مشکلی وجود نداشته باشد.

رابعی اضافه کرد: زنجیره کارون حدود ۷۵ درصد از نیروگاه‌های برقابی کشور را شامل می‌شود، این مخازن به‌صورت زنجیره‌وار آب رهاسازی‌شده را تبدیل به انرژی می‌کنند و در سد گتوند ذخیره می‌شود، در نتیجه بر اساس نیاز پایین‌دست در تابستان آبی رهاسازی صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: امسال از تمام سد‌های حوزه کارون بر اساس برنامه تولید برق صورت گرفته است. میزان خروجی و ذخایر سد‌ها در مجموعه زنجیره کارون مطابق سال گذشته و برنامه است. امیدواریم برای ذخیره مخازن در انتهای شهریور مشکلی نداشته باشیم و بتوانیم تأمین آب را در پایین‌دست به‌طور کامل انجام دهیم.

 در روز‌های اخیر برخی چهره‌های سیاسی، انتقاداتی را در خصوص رهاسازی بی‌ضابطه منابع آبی سد‌های زنجیره کارون به‌منظور تولید انرژی برق‌آبی مطرح کرده بود.

انتهای پیام/

منبع: برنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا