سلامت

چگونه می‌توان خطر بروز سکته مغزی را کاهش داد؟

چگونه می‌توان خطر بروز سکته مغزی را کاهش داد؟

چگونه می‌توان خطر بروز سکته مغزی را کاهش داد؟

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، سکته مغزی به دلیل اختلال در جریان خون به مغز رخ می‌دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا (CDC) اعلام کرده است که سکته مغزی می‌تواند باعث بروز آسیب مغزی پایدار، ناتوانی طولانی مدت یا حتی مرگ‌ومیر شود.

چه افرادی در معرض ابتلا به سکته مغزی قرار دارند؟

متخصصان اعلام کردند که سکته مغزی در میان افراد مسن رایج است. احتمال بروز سکته مغزی بعد از ۵۵ سالگی، تقریباً هر ۱۰ سال دو برابر می‌شود. با این وجود، بسیاری از افراد زیر ۶۵ سال نیز در معرض ابتلا به سکته مغزی قرار دارند. حدود یک مورد از هر هفت سکته مغزی در میان نوجوانان و جوانان در گروه سنی ۱۵ تا ۴۹ سالگی رخ می‌دهد.

دلایل بروز سکته مغزی چیست؟

داده‌های ارائه شده نشان می‌دهد که احتمال بروز سکته مغزی در میان گروه سنی میانسال بیشتر از قبل رواج پیدا کرده است. عوامل خطر سکته مغزی شامل سطوح بالای کلسترول LDL، فشار خون بالا برای مدت طولانی، بیماری‌های قلبی‌عروقی و دیابت است. عوامل خطر مانند چاقی، کلسترول بالا و فشار خون بالا در میان بزرگسالان بین ۴۰ تا ۵۹ سال در حال افزایش است، بنابراین بیشتر در معرض ابتلا به سکته مغزی قرار دارند.

علائم سکته مغزی چیست؟

براساس پژوهش‌های انجام شده، تقریباً ۳۰ درصد بزرگسالان کمتر از ۴۵ سال از پنج نشانه رایج سکته مغزی بی‌خبر هستند. این علائم شامل بی‌حسی صورت، بازوها یا پاها، احساس گیجی یا مشکل در صحبت کردن، از دست دادن تعادل، مشکلات بینایی و سردرد شدید می‌شود.

چگونه می‌توان خطر بروز سکته مغزی را کاهش داد؟

تقریباً ۸۰ درصد سکته‌های مغزی قابل پیشگیری است؛ توصیه شده است که افراد فشار خون، کلسترول و قند خون خود را به صورت منظم آزمایش کنند. تغییر سبک زندگی مانند ترک کردن سیگار، ورزش کردن، خوابیدن به میزان کافی و پیروی از سبک زندگی سالم مانند رژیم غذایی مدیترانه‌ای خطر بروز سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

منبع:ایمنا

محمدرضا حفظی

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا