اخبار روز

وظیفه ما در وزارت ارشاد تحقق هنر اسلامی و قرآنی است

وظیفه ما در وزارت ارشاد تحقق هنر اسلامی و قرآنی است

وظیفه ما در وزارت ارشاد تحقق هنر اسلامی و قرآنی است

به گزارش خبرگزاری خالق، علیرضا معاف معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهارمین همایش سراسری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها گفت: امروز در زمان و زمانه‌ای هستیم که برنامه‌های دینی، قرآنی و فرهنگی در کشور از لایه اشراف فرهنگی و طبقات خاص خارج شده و وارد لایه‌های مردمی و تودگانی و لایه زیستی مردم متدین شده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های نمایشگاه‌های بین المللی کتاب تهران و قرآن کریم ادامه داد: از حیث پدیدار شناختی نمایشگاه کتاب و قرآن پدیده‌هایی است که باید مطالعه شوند چرا که میلیون‌ها نفر مخاطب با شوق و ذوق به محل برگزاری آنها می آیند، کتاب خریداری می‌کنند و کتاب تورق می‌کنند و این امر پدیده مهمی است و همچنین استقبال مردمی و بی سابقه از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم نیز برای ما هم بهجت آفرین و هم تکلیف آور است.

معاف در عین حال تصریح کرد: جشنواره‌های چندگانه فجر نیز با توجه به شرایط سخت کشور در دوران پسا اغتشاشات با رونق و شکوه تمام برگزار شد و یک مدیر فرهنگی در برنامه ریزیها باید به این موفقیت‌های میدانی فرهنگی توجه داشته باشد و در زمانه‌ای که برخی به دروغ ادعا می‌کنند مردم دیگر علاقه‌ای به دین و ارزشهای دینی و قرآنی ندارند شاهد استقبال مردمی از اربعین، نمایشگاه بین المللی قرآن، جشنواره مهدویت، دهه کرامت و راهپیمایی چند کیلومتری غدیر هستیم.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱، عناوین کتابهای دینی (به غیر از قرآن) رقم ۹ هزار و ۷۰۰ را شاهدیم و برنامه‌های دینی مانند برنامه محفل جزو ۱۰ برنامه پربیننده صدا و سیما است و این رونق فرهنگی باید مبنای برنامه ریزیهای بعدی ما باشد.

معاون قرآن و عترت در عین حال تصریح کرد: گرایش و استقبال مردم در شب‌های قدر و ایام رمضان در نمایشگاه قرآن و تبدیل این فضا به تفرجگاه دینی مردم، فرامتن اصلی نمایشگاه قرآن بود و بر اساس آمار دقیق، استقبال و اقبال بی نظیر مردمی پدیده قالب در نمایشگاه قرآن کریم در تهران و استان‌ها بوده است.

وی با تقدیر از اهتمام مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در اهتمام به فعالیت‌های دینی و قرآنی ادامه داد: معدل مدیران استان‌ها در این دوره نسبت به دوره‌های قبل بالاتر است و اعتقاد آن‌ها به کار قرآنی و دینی کم سابقه است.

معاف تاکید کرد: وظیفه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحقق هنر اسلامی و قرآنی است و باید از حیث زیرساختی در حوزه قرآن و دین و مسجد و هیأت، فربه و توانمند و قدرتمند شویم.

وی ادامه داد: نباید نسبت به قرآن نگاه فرمایشی و حاشیه‌ای و انتزاعی و دکوری داشت و دولت مردمی، دولت مردمی و مکتبی است و باید وارد بحث‌های محتوایی تر و عملیاتی تر و انضمامی و کاربردی در زمینه توسعه فرهنگ قرانی شویم.

معاون قرآن و عترت تاکید کرد: توجه دولت مردمی بر رویکردهای نوین تبلیغ و ترویج قرآن با اتکا به ظرفیت‌های مؤسسات مردمی است.

در پایان این بخش از همایش معاف به پرسش‌های مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها در زمینه فعالیت‌های دینی و قرآنی پاسخ گفت.

منبع:مهر

محمدرضا حفظی

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا