درهم برهم

قدیمی ترین ترن هوایی جهان چیست؟

قدیمی ترین ترن هوایی جهان چیست؟

قدیمی ترین ترن هوایی جهان چیست؟

ترن هوایی قرن هاست که جویندگان هیجان را به وجد آورده است و تاریخچه این پارک تفریحی پر از پیچ و خم های جالب است. ایده ترن هوایی مدرن در واقع به روسیه قرن پانزدهم بازمی گردد، زمانی که مردم از کوه های روسیه روی مسیرهای ساخته شده از یخ به پایین سر می خوردند. صندلی‌های سورتمه نیز از یخ ساخته شده بودند، اگرچه سوارکاران معمولاً نی را در حفره‌های اسکنه شده پر می‌کردند تا سواری کمی راحت‌تر شود

فرانسوی ها معمولاً با ایجاد اصطلاح “ترن هوایی اعتبار دارند. در قدیمی ترین ترن هوایی از مسیرهای ساخته شده از غلتک و سورتمه با دونده استفاده می شد، بنابراین هنر رولر کوستینگ. این نام حتی پس از جایگزینی دوندگان با چرخ‌ها، ابداع شد، نوآوری که احتمالاً در فرانسه آغاز شد، زمانی که اولین جاذبه‌ی ترن هوایی چرخدار در پاریس در سال 1804 افتتاح شد. بزرگ‌تر، ایمن‌تر و هیجان‌انگیزتر از ترن هوایی‌های قبلی.

A roller coaster.

یک ترن هوایی.

بسیاری از قدیمی ترین ترن هوایی های جهان هنوز پابرجا هستند. متأسفانه اکثر آنها از کار افتادند و از کار افتادند و مجبور به تخریب شدند. افتخار قدیمی ترین ترن هوایی که هنوز در حال کار است به سواری Leap-the-Dips در پارک لیکمونت در آلتونا، پنسیلوانیا می رسد. Leap-the-Dips که برای جایگزینی ترن هوایی Gravity ساخته شده بود که در سال 1901 سوخته بود، طراحی و ساخته شد. در سال 1902 توسط ادوارد جوی موریس.

آیا آمازون واقعاً به شما قیمت رقابتی می دهد؟ این افزونه کمی شناخته شده پاسخ را نشان می دهد.

The French are usually given credit for the term "roller coater."

فرانسوی ها معمولاً برای اصطلاح «روکش غلتکی» اعتبار دارند.

اگرچه ممکن است قدیمی ترین ترن هوایی جهان با استانداردهای امروزی رام به نظر برسد، لیپ-د-دیپس در عصری ساخته شد که اصطکاک جانبی به عنوان فناوری پیشرفته در نظر گرفته می شد، تپه آسانسوری با ارتفاع 48 فوت (14.6 متر) هیجان انگیز بود. و یک قطره نه فوتی (3 متری) هیجان انگیز بود. Leap-the-Dips همچنان در مسیر بلوط به طول 1452 فوت (4426 متر) اجرا می‌شود و حداکثر سرعت آن حدود ده مایل در ساعت (16 کیلومتر در ساعت) است.

سوار شدن به این ترن هوایی مانند عقب رفتن در زمان است. ماشین ها دو ردیف عمق دارند و هر کدام دو سرنشین را در خود جای می دهند. برخی می گویند که این آرام ترین و راحت ترین ترن هوایی است که می توان در هر جایی یافت، شاید به این دلیل که تنها “ریل” فلزی در ایستگاه یافت می شود.

قدیمی‌ترین ترن هوایی جهان همچنین دارای وجه تمایز این است که تنها ترن هوایی «اصطکاک جانبی» است که هنوز در آمریکای شمالی استفاده می‌شود. یک ترن هوایی اصطکاکی جانبی با چرخ‌های زیرین به مسیرهای خود متصل نمی‌شود، بلکه در عوض از چرخ‌های کناری نصب‌شده روی هر خودرو برای هدایت آن استفاده می‌کند. این چیزی است که این سواری ها را نرم و بی صدا می کند.

اما Leap-the-Dips بسیار نزدیک بود که از بین برود. افزایش هزینه تعمیر و نگهداری، پارک لیکمونت را مجبور کرد در سال 1985 آن را تعطیل کند. ترن هوایی قدیمی نیاز به تعمیر اساسی داشت و شهربازی فقط پول نداشت. یک گروه غیرانتفاعی به نام “بنیاد حفاظت از جهش” تشکیل شد.

در سال 1996، قدیمی ترین ترن هوایی در به عنوان نقطه عطف تاریخی ملی (NHL) تعیین شد. این افتخار توجه را به هدف جمع آوری کمک ها جلب کرد و سازمان غیرانتفاعی یک میلیون دلار آمریکا (USD) جمع آوری کرد. بازسازی و مرمت در سال 1997 آغاز شد، و Leap-the-Dips در روز یادبود، 1999 بازگشایی شد. همچنین یک سیلندر کلاسیک و دیدنی ساحلی آمریکایی (ACE) است.

حتما بخوانید : عصا چیست؟
چناچه در این مطلب کلمه ای یا حروفی استفاده شده است که از نطر شما مشکل دارد در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید

محمدرضا حفظی

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا