سلامت

شرایطی که ADHD را تقلید می کند

شرایطی که ADHD را تقلید می کند

خواب دیدی تعبیرش رو نمی دونی کلیک کن

زعفران بیشتر از یک ادویه رژیمی قرن‌هاست که در طب سنتی استفاده می‌شود و تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است کاربردهای مدرنی برای درمان ADHD داشته باشد.

اخبار روز فناوری رو اینجا ببین

اختلال بیش‌فعالی کمبود توجه (ADHD) یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عصبی رشدی است که دیده می‌شود. در کودکان. این دارای علائم بیش فعالی، بی توجهی و تکانشگری است که می تواند بر روابط بین فردی و عملکرد روزانه تأثیر بگذارد.

بسیاری از افراد مبتلا به ADHD، از جمله بزرگسالان، از داروهایی بهره مند می شوند که به کاهش علائم و بهبود تمرکز کمک می کنند.

تحقیقات فزاینده ای نشان می دهد که برخی از این فواید ممکن است از طریق استفاده از ادویه طبیعی زعفران نیز امکان پذیر باشد.

تا به امروز، هیچ مطالعه در مقیاس بزرگی وجود نداشته است که نشان دهد زعفران می تواند به طور موثر علائم ADHD را کاهش دهد.

این به معنای زعفران نیست. اگرچه در ADHD بی‌اثر است. تعدادی از مطالعات کوچکتر نشان می دهد که زعفران به عنوان یک درمان انفرادی و به عنوان یک درمان مکمل برای افزایش مزایای معمول داروهای ADHD مانند متیل فنیدیت.

متیل فنیدات، که با نام های تجاری مانند ریتالین و کنسرتا شناخته می شود، یکی از رایج ترین داروهایی است که برای درمان ADHD تجویز می شود. این دارو به دسته ای از داروها به نام محرک های سیستم عصبی مرکزی تعلق دارد که با تنظیم مواد شیمیایی در مغز که تصور می شود زمینه ساز علائم ADHD هستند، کار می کنند.

در سال 2019، یک نقطه عطف مطالعه آزمایشی زعفران را در مقابل متیل فنیدات مورد توجه جامعه ADHD قرار داد. محققان دریافتند که 20 تا 30 میلی گرم زعفران در روز به مدت 6 هفته با درمان با متیل فنیدیت برای علائم بی توجهی و بیش فعالی قابل مقایسه است.

از آن زمان، تحقیقات بیشتری در حمایت از فواید زعفران برای ADHD.

یک مطالعه 2022 دریافتند که زعفران برای کاهش علائم بیش فعالی بیش فعالی نسبت به متیل فنیدات موثرتر است، اگرچه متیل فنیدیت برای علائم بی توجهی موثرتر بود.

هر دو روش درمانی تعداد ساعات خواب را در بین شرکت کنندگان بهبود بخشیدند که چالش رایج در ADHD، اما فقط زعفران به خوابیدن کمک کرد.

کارآزمایی بالینی 2021، مشخص شد که این ترکیب موثرتر از استفاده از متیل فنیدیت به تنهایی است.

این یافته ها توسط کارآزمایی بالینی 2022، که همچنین دریافتند که زعفران و متیل فنیدات ترکیبی برتر هستند.

علی‌رغم این یافته‌های امیدوارکننده، تحقیقات گسترده‌تری در مورد زعفران برای ADHD مورد نیاز است. همه مطالعات فعلی شامل گروه‌های شرکت‌کننده کوچک کمتر از 100 نفر بودند.

مکانیسم دقیق اینکه چرا زعفران ممکن است در ADHD کار کند مشخص نیست، اما ممکن است به انتقال‌دهنده‌های عصبی مرتبط با ADHD و ویژگی‌های محافظت عصبی ادویه.

تصور می‌شود که عدم تعادل در برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی نقش مهمی در ADHD ایفا می‌کند و پایه‌ای برای موثر بودن داروهای محرک است. یکی از راه هایی که زعفران می تواند به عنوان یک عامل درمانی عمل کند، با تحریک مواد شیمیایی در مغزمنبع>، مانند گلوتامات و دوپامین، مشابه روش متیل فنیدیت.

چگونه زعفران از عملکرد عصبی محافظت می کند نیز ممکن است در این امر موثر باشد.

A بررسی از سال 2022 توضیح می دهد که زعفران به طور مداوم اثرات محافظتی در برابر اختلالات عصبی دارد. بسیاری از این فواید ناشی از خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی ادویه است که به مبارزه با استرس اکسیداتیو و التهاب کمک می کند.

استرس اکسیداتیو حالتی از عدم تعادل در بدن شما است، که در آن تعداد مولکول های بسیار واکنش پذیر به نام “رادیکال های آزاد” از آنتی اکسیدان ها، موادی که به تنظیم آنها کمک می کنند. استرس اکسیداتیو باعث آسیب در سطح سلولی می شود و می تواند در بسیاری از فرآیندهای بیماری نقش داشته باشد.

براساس یک بررسی 2018، استفاده از آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند زعفران برای درمان ADHD می‌تواند از آسیب به نورون‌هایی که ممکن است در اختلالات رشد عصبی نقش دارند، محافظت کند.

به عنوان یک درمان تجربی، هیچ دوز جهانی برای زعفران در ADHD وجود ندارد. توصیه‌های مکمل‌های غذایی بسته به تامین‌کننده متفاوت است و ممکن است تا ۱۰۰ میلی‌گرم خوراکی در روز باشد.

مطالعه مهم ۲۰۱۹ نشان داد که ۲۰ تا ۳۰ میلی‌گرم در روز در بین کودکان ۶ سال تا ۱۷ سال برای درمان موثر است. علائم بی توجهی و بیش فعالی به محض 3 هفته.

در کارآزمایی بالینی 2022 افزودن زعفران به درمان متیل فنیدیت از 15 میلی گرم زعفران دو بار در روز به مدت 6 هفته استفاده شد.

زعفران را می توان در این شهر خریداری کرد. به شکل پودر، کپسول، یا به صورت نخ، کلاله های خشک شده و دست چین شده گل Crocus sativus.

هنگامی که در دوز توصیه شده مصرف شود، حاشیه ایمنی زعفران به نظر می رسد بالا باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

عوارض جانبی ذکر شده در استفاده از زعفران عبارتند از:

  • استفراغ
  • سرگیجه
  • سرگیجه
  • از دست دادن اشتها
  • سردرد
  • ادرار خونی
  • تهوع
  • واکنش آلرژیک

زعفران باید با احتیاط در افراد باردار، زیرا می تواند باعث تحریک رحم شود. بهتر است قبل از مصرف زعفران برای ADHD با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

زعفران برای ADHD یک زمینه تحقیقاتی نوظهور است، اما شواهد امیدوارکننده است. زعفران ممکن است به تحریک مواد شیمیایی در مغز کمک کند که زمینه ساز ADHD هستند، و خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن ممکن است به محافظت از عملکرد عصبی کمک کند.

از آنجایی که اطلاعات زیادی در مورد دوز مناسب زعفران به طور خاص برای درمان ADHD وجود ندارد، صحبت با پزشک می تواند به شما در ایجاد یک برنامه درمانی ایمن برای ترکیب این ادویه کمک کند.

.

توجه این مطلب نمی تواند جایگزین نشخه پزشکی شود و رسانه هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا