درهم برهم

دفترچه پاسپورت چیست؟

دفترچه پاسپورت چیست؟

دفترچه پاسپورت چیست؟

دفتر پاسپورت معمولاً یک سند قانونی است که برای اجازه دادن به یک شهروند یک کشور برای سفر به کشور دیگر و بازگشت از آن استفاده می شود. کتاب گذرنامه اطلاعات هویتی و شهروندی دارنده گذرنامه را ارائه می دهد. این اسناد همچنین می توانند ویزا و سایر مواد مرتبط را که برای سفر قانونی بین و اقامت در کشورهای خاص مورد نیاز است، در خود جای دهند. در شرایط خاصی، شهروندان ممکن است به دلایل هزینه و راحتی بخواهند به جای دفترچه گذرنامه، کارت پاسپورت دریافت کنند.

دفترهای گذرنامه اسناد نسبتاً کوچکی هستند که معمولاً 5 اینچ طول و 3.5 اینچ عرض دارند. اکثر کشورها این نوع گذرنامه را با پوشش بیرونی بادوام صادر می کنند که از تعدادی از صفحات کاغذ داخلی محافظت می کند. داخل یک کتاب حاوی تصویر صاحب پاسپورت و انواع اطلاعات شخصی است. این معمولاً شامل قد، وزن، و سایر اطلاعات بیومتریک و همچنین برخی اطلاعات اداری، مانند نام دفتر یا سفارت که گذرنامه را صادر کرده است.

US passports.

پاسپورت های آمریکا

این اسناد معمولاً از یک بارکد مغناطیسی استفاده می‌کنند که به کارگران فرودگاه‌ها یا پست‌های بازرسی مرزی اجازه می‌دهد به راحتی به اطلاعات کاربر از پایگاه داده دسترسی داشته باشند. این امر بررسی متقابل را تسهیل می کند و گذرنامه و سفر کلاهبرداری را کاهش می دهد. برخی از گذرنامه‌های جدیدتر همچنین دارای یک فرستنده رادیویی کوچک هستند که اجازه می‌دهد اطلاعات گذرنامه توسط مامور گمرک در فاصله کوتاهی خوانده شود.

آیا آمازون واقعاً به شما قیمت رقابتی می دهد؟ این افزونه کمی شناخته شده پاسخ را نشان می دهد.

A passport photo.

عکس پاسپورت

صفحات داخلی دفترچه گذرنامه برای نگهداری انواع خاصی از اطلاعات سفر طراحی شده است. برخی از صفحات داخلی به گونه ای طراحی شده اند که هر زمان که دارنده آن پاسپورت وارد کشوری می شود یا از آن خارج می شود، توسط مأموران گمرک مهر زده می شود. صفحات دیگر برای نگهداری ویزا طراحی شده اند که برای سفر و اقامت در برخی کشورها لازم است. مراحل نصب و نمایش این اسناد از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

Customs officials stamp the inside pages of a passport when someone enters or exits the country.

مأموران گمرک هنگام ورود یا خروج شخصی به کشور، صفحات داخلی گذرنامه را مهر می زنند.

مهرهای خروج و ورود به ماموران گمرک امکان نظارت بر سفر دارنده گذرنامه را می دهد. برخی از کشورها از این مهرها برای نظارت یا ممنوعیت سفر به کشورهایی استفاده می کنند که به عنوان کشورهای متخاصم تلقی می شوند، و سایر کشورها ممکن است اقداماتی را برای جلوگیری از باقی ماندن ردپای دائمی در دفترچه گذرنامه انجام دهند. به عنوان مثال، کوبا، که روابط ناآرامی با تعدادی از کشورهای دیگر داشته است، اما خواهان دلارهای توریستی است، برای جلوگیری از ایجاد مشکل برای گردشگران احتمالی، سیاستی را در نظر گرفته است که فقط یک سند ثانویه را مهر کند و هیچ سابقه ای دائمی باقی نگذاشته است.

و برخی کشورهای دیگر سیاست صدور کارت گذرنامه و همچنین دفترچه گذرنامه را آغاز کرده اند. دفترچه های گذرنامه عموماً برای مسافران بین المللی جدی طراحی شده اند که با هواپیما سفر می کنند و ممکن است نیاز به داشتن مدارک پشتیبانی داشته باشند. از سوی دیگر، گذرنامه‌های کارتی برای استفاده آسان هستند و همه امتیازات مشابه پاسپورت‌های سنتی را دارند، اما فقط برای سفرهای زمینی و دریایی به چند کشور همسایه معتبر هستند.

حتما بخوانید : جشنواره اسپند چیست؟
چناچه در این مطلب کلمه ای یا حروفی استفاده شده است که از نطر شما مشکل دارد در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید

محمدرضا حفظی

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا