اقتصاد

تصویب چارچوب اصلاحات آئین‌نامه اجرایی مولدسازی توسط سران قوا

تصویب چارچوب اصلاحات آئین‌نامه اجرایی مولدسازی توسط سران قوا

به گزارش خبرنگار مهر، حسین قربانزاده معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در جلسه یکشنبه شب (۲۱ اسفند) شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه چارچوب اصلاحات آئین نامه اجرایی مولدسازی دارایی‌های دولت به تصویب رسید و مقرر شد متن و جزئیات آن در جلسه این هفته هیأت عالی مولدسازی دارایی‌های دولت مصوب شود.

شاید خوشتان بیاید  فراز و نشیب قیمت طلا در ۱۴۰۱ / قیمت‌ها به کدام سو می‌رود؟

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: مطابق مصوبه سومین جلسه هیأت عالی مولدسازی که در تاریخ پنجم بهمن ماه برگزار شد، مقرر گردید نکات اصلاحی اعضا درخصوص آئین نامه جمع آوری و دسته بندی شود. پس از این تکلیف و با انتشار مطالب و نقدها درباره موضوع مولدسازی نیز تلاش دبیرخانه بر این بود که تمامی نکات را مورد نظر قرار دهد. البته اغلب اصلاحات تبیین و تصریح بیشتر ضوابط بود تا دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی که افکارعمومی و صاحب نظران مطرح کردند، مدنظر قرار گیرد.

قربانزاده افزود: این اصلاحات در پنج بند دسته بندی شد که عبارت بودند از ۱- ارتقا ترتیبات نهادی ۲- رقابت و شفافیت ۳- تسهیل فرآیند برای ترغیب دستگاه‌ها به مشارکت در مولدسازی ۴- همسو سازی و انطباق بیشتر احکام آئین نامه با ضوابط قانونی و ۵- نظارت و ضمانت اجرا

شاید خوشتان بیاید  احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان تهران

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: در بند اول نکاتی مانند: تشکیل کمیسیون تخصصی بررسی دستور جلسات هیأت پیش از جلسه اصلی هیأت، تغییر آرا لازم به نحوی که اجماع نمایندگان سه قوه را دارا باشد و تسری اختیارات هیأت داوری ماده ۳۰ قانون اجرای سیاست‌ها به موارد اختلافی مولدسازی مورد تأیید قرار گرفت.

وی همچنین در خصوص بند دوم اظهار داشت: در ذیل بند دوم نیز نکاتی مانند: شفاف سازی و اطلاع رسانی کلیه اقدامات به عموم مردم، هوشمند سازی همه مراحل مولدسازی، انتقال مالکیت از دولت به غیر دولت در فضای رقابتی و شفاف به ویژه از طریق بازار سرمایه، تغییر مدل تهاتر صرف به مدل عرضه رقابتی و امکان رقابت پیمانکاران با اعتبار خرید، حذف امتیازات حمایتی برای کارکنان دولت و غیره در فرآیند مولدسازی و نظام مند کردن نحوه محاسبه جزئیات کارمزد مورد تاکید قرار گرفت.

قربانزاده درباره بند سوم تصریح کرد: در ذیل این بند هم نکاتی مانند: تسری پروژه‌های نیمه تمام عمرانی به ملی و استانی، تشکیل کمیته پایش اولویت سنجی پروژه‌های نیمه تمام و اضافه کردن روش معاوضه برای بهینه سازی فضای اداری تصویب شد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در بند چهارم نیز این نکات مورد تأیید قرار گرفت: تنفیذ فرآیند جاری مزایده دارایی‌های مازاد تا قبل از ورود هیأت، تاکید بر حفظ ارزش‌های اکولوژیک و محیط زیستی و قواعد شهرسازی در ارزش افزایی و نظام مند کردن روش مذاکره با احکام و ضوابط قوانین موجود و محدود کردن آن به موارد انتقال منفعت و پروژه‌های نیمه تمام عمرانی.

قربانزاده در خصوص اجزا بند پنجم نیز تاکید کرد: در این بند تدقیق و تعیین حدود و ثغور مصونیت اعضا هیأت و مجریان، تشکیل کمیته نظارت بر عملکرد هیأت و اطمینان بخشی به بخش خصوصی برای تضمین ثبات قراردادهای دولت مورد تصویب قرار گرفت.

شاید خوشتان بیاید  بخشنامه دستمزد ۱۴۰۲ کارگران ابلاغ شد

محمدرضا حفظی

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا