حاشیه

(تصاویر) کشف مقبرۀ 4300 ساله با نقاشی «گلّه‌ی الاغ‌ها»

(تصاویر) کشف مقبرۀ 4300 ساله با نقاشی «گلّه‌ی الاغ‌ها»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز به نقل از فرادید، یک گروه از باستان‌شناسان آلمانی و مصری در یک کاوش مشترک موفق به کشف یک «مصطبه» یا مقبرۀ باستانی مصری مربوط به دورۀ پادشاهی کهن شدند.

باستان‌شناسان در حال حفاری یک گورستان باستانی در محوطه باستانی «دهشور» بودند که این مقبره‌ی فراموش‌شده را کشف کردند.

به گفته‌ی باستان‌شناسان، این مقبره 4300ساله از آجرهای گلی ساخته شده بود و تا حدی در خاک شنی مدفون شده بود. این گور باستانی با کتیبه‌ها و صحنه‌های شگفت‌انگیزی، تزیین شده است.

(تصاویر) کشف مقبرۀ 4300 ساله با نقاشی «گلّه‌ی الاغ‌ها»برخی از تزئینات مقبره‌ی 4300 ساله‌ای که در دهشور پیدا شد

برخی از کتیبه‌ها نگاهی اجمالی به زندگی روزمره مردم است: خرمن‌کوبی دانه‌ها، بازارها، کشتی‌هایی که در امتداد رودخانه نیل در حرکت هستند و هدایایی که به خدایان پیشکش می‌شوند.

در یک صحنه، چند نفر گروهی از خرها را گله‌بانی می‌کنند. در صحنه‌ای دیگر، چند نفر در یک صف در حال حمل پرنده و اشیاء دیگر (احتمالاً پیشکش) هستند.

باستان‌شناسان بر اساس کتیبه‌های موجود در مقبره، فرد مدفون در آن را مردی به نام سِنِب-نِب-عف و همسرش ایدت شناسایی کردند. سِنِب-نِب-عف یکی از مقامات کاخ و مسئول اداره مستاجران و ایدت کاهنه هاثور و بانوی درخت چنار بوده است.

باستان‌شناسان می‌گویند قدمت این مقبره به حدود 2300 قبل از میلاد یا کمی پیش‌تر می‌رسد.

(تصاویر) کشف مقبرۀ 4300 ساله با نقاشی «گلّه‌ی الاغ‌ها»تزئینات دیگری از مقبره 4300ساله که در دهشور پیدا شد

محوطه باستانی دهشور (Dahshūr) در 25 مایلی جنوب قاهره قرار دارد. این منطقه بخشی از میراث باستانی مِمفیس یونسکو و دارای پنج هرم است که بین 2575 و 1756 پس از میلاد ساخته شده‌اند.

منبع:ساعد نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا