اخبار روز

برخورداری از سلامت بدون توجه به عقاید سیاسی حق هر کسی است

برخورداری از سلامت بدون توجه به عقاید سیاسی حق هر کسی است

برخورداری از سلامت بدون توجه به عقاید سیاسی حق هر کسی است

به گزارش خبرگزاری خالق، متن سخنرانی بهرام عین اللهی در هفتاد و ششمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو به شرح زیر است.

آقای رئیس وزیران محترم آقای مدیرکل خانم‌ها و آقایان،
سازمان جهانی بهداشت اخیراً پایان کووید ۱۹ را به عنوان یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی اعلام کرده است. مایلم از این فرصت استفاده کنم و قدردانی عمیق خود را از تلاش‌های خستگی ناپذیر همه کارکنان بهداشتی متعهد که در پاسخگویی به این بیماری همه گیر مشارکت داشتند، ابراز کنم. بر اساس آموزه‌های اسلامی و آیه قرآنی ما (مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّما أحْیا النَّاسَ جَمِیعًا) هر که جانی را نجات دهد، گویی همه بشریت را نجات داده است.

عالیجناب؛
حق برخورداری از سلامت و برخورداری از بالاترین استانداردهای بهداشتی باید در اختیار هر کسی بدون تمایز از نژاد، مذهب، عقاید سیاسی، شرایط اقتصادی یا اجتماعی باشد. دسترسی عادلانه، بدون مانع و به موقع به محصولات بهداشتی و اقدامات متقابل پزشکی در شرایط اضطراری بهداشت عمومی بسیار مهم است. اقدامات قهری یکجانبه، همانطور که در گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در سفر به جمهوری اسلامی ایران اذعان شده است، بر حق سلامت افراد تحت تحریم تأثیر منفی می‌گذارد.همانند اقدامات تهدید آمیز جهانی، درگیری‌های مسلحانه چالش‌هایی برای سلامت عمومی ایجاد می‌کنند. با توجه به اثرات نامطلوب تحریم‌ها و درگیری‌ها بر سلامت، خطرات و چالش‌های سلامت عمومی افراد تحت تحریم و اشغال نظامی، از جمله مردم فلسطین، نباید از دید مجمع جهانی بهداشت دور بماند.

خانم‌ها و آقایان، همکاری‌های منطقه‌ای و زیرمنطقه ای می‌تواند نقش مهمی در پیشبرد سلامت برای همه داشته باشد. ابتکارات زیرمنطقه‌ای سلامت محور، مانند طرح برنامه همکاری گروه پنج در منطقه ما، می‌تواند به بهبود تاب‌آوری سیستم‌های سلامت کمک کند. برنامه همکاری گروه پنج توسط جمهوری اسلامی ایران با مشارکت افغانستان، پاکستان، عراق و سازمان جهانی بهداشت و تاجیکستان به عنوان ناظر طراحی و آغاز شده است. این گروه زیرمنطقه ای، نمونه منحصر به فرد همکاری جنوب – جنوب در حوزه سلامت است. سازوکار گروه پنج در سال گذشته در سطح همکاری‌های فرامرزی در حوزه سلامت موفق به دستیابی به پیشرفت‌ها و نتایج قابل توجهی شده است. ما خوشحالیم که دستاوردهای مشترک بهداشتی زیرمنطقه ای خود را با سایر مناطق و کشورها به اشتراک می‌گذاریم.

آقای رئیس، ما بر این باوریم که تنها راه برای تضمین تحقق جهانی اهداف بهداشت جهانی، از جمله «نجات انسان‌ها و تأمین سلامت برای همه»، افزایش فرصت‌ها برای همکاری و مشارکت بین‌المللی معنادار است.

منبع:مهر

محمدرضا حفظی

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا