ورزش

افت و خیز شمشیربازان ایران را دیگر کشورها هم دارند/ فاجعه نیستیم!

افت و خیز شمشیربازان ایران را دیگر کشورها هم دارند/ فاجعه نیستیم!

افت و خیز شمشیربازان ایران را دیگر کشورها هم دارند/ فاجعه نیستیم!

امین قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با یادآوری اینکه تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر حضور در جام جهانی الجزایر را با کسب مدال نقره به پایان رساند، گفت: در مورد این جام و عملکرد ملی پوشان در آن هیچ صحبتی نیست چراکه مدال به دست آمده گویای کیفیت بالای عملکرد ملی پوشان و نتایج قابل توجهی است که مقابل آلمان و مجارستان به دست آمد.

شاید خوشتان بیاید  روزهای خوب جودو کنار ما باشید/‏ به‬ قول «ویزر» ایمان دارم

وی ادامه داد: بر عکس اما در جام جهانی لهستان عملکرد تیم اعزامی اصلاً خوب نبود. در این رقابت‌ها از نظر فنی و روانی بد بودیم. هیچ توجیهی هم برای آن وجود ندارد چون اصلاً عملکرد ملی پوشان جایی برای آن باقی نگذاشت.

سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر به حضور در جام جهانی ایتالیا اشاره داشت و دیدار با ژاپن که همچون کاپ آسیا و جام جهانی لهستان با شکست همراه بود. وی گفت: ایران در ایتالیا هم نتیجه رقابت با ژاپن را واگذار کرد اما خیلی متفاوت از دو دیدار گذشته؛ در این دیدار از نظر فنی خیلی بالا بودیم. عملکرد رهبری و فتوحی به جز دیدار آخر خوب بود. تیم ملی ایران حتی ۵ امتیاز هم از حریف پیش افتاد اما علی پاکدامن در بازی آخر نتوانست خوب کار کند که این هم برای هر بازیکنی پیش می‌آید.

شاید خوشتان بیاید  استقلال از سپاهان جا نماند/ پیروزی در روز استرس حذف از آسیا

قربانی تاکید کرد: اینگونه و با وجود عملکرد فنی خوب، نتیجه دیدار با ژاپن را در ایتالیا واگذار کردیم در حالی که در کاپ آسیا و لهستان، شمشیربازان اصلاً نمایش خوبی مقابل این تیم نداشتند. همین مسئله حکایت از ارتقای فنی تیم را دارد با وجود تغییری که در ترکیب ایجاد شده است.

افت و خیز شمشیربازان ایران را دیگر کشورها هم دارند/ فاجعه نیستیم!

وی در این زمینه افزود: نسبت به ۱۰ سال گذشته ترکیب تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر تغییر کرده است چون محمد فتوحی و محمد رهبری با یکدیگر جابجا شده‌اند. این جابجایی خود ریسک بزرگی داشت که خطر آن را پذیرفتم و انجام دادم و خوشبختانه جواب هم گرفته‌ایم.

«تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در جام جهانی الجزایر دوم شد اما به فاصله کوتاهی در جام جهانی لهستان و ایتالیا حتی نتوانست به جمع چهار تیم برتر صعود کند. این فاصله، نگران کننده و حکایت از متزلزل بودن عملکرد ملی پوشان را دارد.» سرمربی تیم ملی شمشیربازی در واکنش به این موضوع گفت: افت و خیز تیم را قبول دارم اما قرار نیست ما در تمام میادین مدال بگیریم. چند رویداد در تقویم فدراسیون جهانی است که باید در آنها شرکت کنیم در غیر این صورت دچار افت رنکینگ می‌شویم. حالا هم باید زمانی بگذاریم تا این افت و خیز تیم جمع شود و دوباره به دوران ثبات خود بازگردد.

وی در این رابطه اشاره‌ای هم به مشکل پیش آمده برای ملی پوشان در جام جهانی ایتالیا داشت و گفت: ما در شرایطی به ایتالیا رسیدیم که وسایل ملی پوشان نرسید. اینگونه شد که آنها ساک و تجهیزات‌شان را برای مسابقات نداشتند حتی جوراب. البته ورزشکاران دیگر تیم‌ها کمک‌هایی کردند تا ملی پوشان‌مان بتوانند دیدارهایشان را برگزار کنند اما دیدارها همزمان بود و نمی‌توانستیم انتظار کمک کامل از آنها داشته باشیم. این مسئله هم در عملکرد تیم بی تاثیر نبود.

سرمربی تیم ملی شمشیربازی همچنین در مورد وضعیت علی پاکدامن که در تمام مسابقات بدون بازی مقدماتی وارد جدول اصلی شد اما نخستین دیدار خود را در این جدول واگذار کرد و حذف زودهنگام داشت، خاطرنشان کرد: پاکدامن پیش از المپیک در جام جهانی مجارستان در جدول مقدماتی بازی کرد چون از فهرست ۱۶ نفر برتر جهان خارج شده بود اما الان از جدول اصلی دیدارهایش را آغاز می‌کند چون جزو ۱۶ نفر برتر رنکینگ جهانی است. منظور این است که نسبت به گذشته شرایط بهتری دارد هرچند که نتیجه نگرفته است. البته اگر هم علی از این جمع جدا شود و مجبور باشد دوباره از جدول مقدماتی وارد مسابقات شود، فاجعه نیست چون جبران می‌شود.

قربانی تصریح کرد: افت و خیر فقط مربوط به شمشیربازی ایران و ملی پوشان ما نمی‌شود. آلمان، آمریکا و … معمولاً در رویدادهای مختلف نوسان دارند. کره جنوبی در جام جهانی الجزایر و لهستان اول شد اما در جام جهانی ایتالیا مقابل تیم جوان میزبان باخت و سوم شد.

افت و خیز شمشیربازان ایران را دیگر کشورها هم دارند/ فاجعه نیستیم!

وی با تاکید بر اینکه هنوز میادین کسب سهمیه المپیک آغاز نشده و نتایج اخیر از این حیث نباید نگران کننده باشد، گفت: شمشیربازی ایران امروز هفتم جهان است. رهبری، فتوحی و باهرارسبارن با عملکردشان نشان داده‌اند که خود را پیدا کرده‌اند. علی پاکدامن هم به روزهای اوج باز می‌گردد. این هم جزو وظایف من است که حتماً موردتوجه است.

سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در بخش دیگری از این گفتگو خاطرنشان کرد: اینکه توقعات از تیم بالا است را قبول دارم. می‌پذیریم که باید مقابل تیم‌هایی مانند مجارستان و ژاپن پیروز باشیم اما باید به شرایط و عملکرد دیگر تیم‌ها هم توجه داشت. شرایط امروز تیم ملی ایران فاجعه نیست.

قربانی همچنین به موضوع هزینه برای تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر اشاره داشت و گفت: تمام هزینه‌ای که برای اعزام‌های تیم ملی شود مربوط به تهیه بلیت و هتل است. برای تیمی که هفتم جهان است اگر این هزینه هم نشود، باید چه کرد؟ باید این هزینه‌ها انجام شود تا جایگاه حفظ شود و هم با گذر از دوران افت و خیز، برای زمانی مانند انتخابی المپیک به تجربه و ثبات لازم رسیده باشیم. در این مورد هم از وزارت ورزش و کمیته انتظار می‌رود نگاه حمایتی بیشتری نسبت به تیم داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه برای تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر رقابت‌های تیمی از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: به نتایج انفرادی توجه داریم اما مهمترین مسئله برای‌مان امتیازات تیمی است تا به واسطه آن بتوانیم کسب سهمیه تیمی برای المپیک داشته باشیم.

به گفته سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر، این تیم از ۴ فرودین ماه در جام جهانی مجارستان شرکت می‌کند. علی پاکدامن، محمد رهبری، محمد فتوحی و فرزاد باهرارسباران ترکیب تیم ملی در این جام خواهند بود. ملی پوشان ایران پیش از آغاز مسابقات در اردوی دو روزه با شمشیربازان تیم میزبان شرکت می‌کنند.

منبع:مهر

شاید خوشتان بیاید  راه بازگشتی برای کاوه رضایی وجود نداشت/حضورم در تیم ملی شایعه بود

محمدرضا حفظی

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا