سلامت

آیا آفازی پیشرونده اولیه بر بلع تأثیر می گذارد؟

آیا آفازی پیشرونده اولیه بر بلع تأثیر می گذارد؟

آیا آفازی پیشرونده اولیه بر بلع تأثیر می گذارد؟

پیشروی اولیه آفازی (PPA) بر بیان و درک زبان تأثیر می گذارد. اما این بیماری که با بیماری تخریب عصبی مرتبط است، می‌تواند با مشکلات بلع نیز همراه باشد.

آفازی به اختلال در حوزه‌های بیان و درک کلامی و نوشتاری اشاره دارد. این اختلالی است که زمانی رخ می‌دهد که به مناطقی از مغز که مسئول پردازش زبان هستند آسیب وارد شود.

سکته مغزی، آسیب مغزی ضربه‌ای، تومورهای مغزی و شرایط عصبی پیشرونده همگی می‌توانند باعث آفازی.

آفازی پیشرونده اولیه (PPA) یک نوع خاص از آفازی است که شامل چالش هایی در نوشتن، صحبت کردن و درک زبان است.

در نظر گرفته شده است یکی از دو نوع فرعی زوال عقل جلویی گیجگاهی، دوم بعد از نوع رفتاری دمانس frontotemporal (bvFTD) که دارای تغییرات رفتاری و شخصیتی برجسته است.

مشکل بلع، معروف به دیسفاژی، در PPA امکان پذیر است.

منطقه جلویی-گیجگاهی مغز شما، که از لوب های پیشانی و گیجگاهی تشکیل شده است، مسئول است. برای فراتر از پردازش زبان. همچنین رفتار، حافظه، یادگیری و عملکردهای حرکتی را کنترل می کند. با پیشرفت زوال عقل گیجگاهی، علائم دیگری مانند دیسفاژی ممکن است ایجاد شود.

طبق یک < a href="https://karger.com/dem/article/46/5-6/285/103385/A-Review-Mealtime-Difficulties-following" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class=" content-link css-5r4717">بررسی 2018، مشکلات بلع و رفتارهای غذایی غیرعادی در شرایط عصبی که بر ناحیه جلویی گیجگاهی مغز تأثیر می‌گذارند، رایج است.

انواع مختلفی از PPA وجود دارد< /a>:

  • نوع معنایی PPA (SvPPA): اغلب به‌عنوان مشکل «پیدا کردن کلمه مناسب» توصیف می‌شود، svPPA در درجه اول شامل ناتوانی در به خاطر آوردن معنای کلمات، استفاده از کلمه صحیح یا درک آنچه دیگران می گویند است.
  • نوعی PPA غیر روان/آگراماتیک (NvPPA): این نوع با از دست دادن کنترل ماهیچه ای لازم برای تولید گفتار مشخص می شود. این می تواند به صورت حذف کلمات در حین صحبت کردن، گفتار آهسته یا دشوار، و گاهی اوقات ناتوانی کامل در صحبت کردن ظاهر شود.
  • PPA نوع لوگوپنیک (LvPPA): LvPPA شامل شکار کلمات است. معمولاً بر توانایی شما برای به خاطر آوردن معانی یا شکل دادن گفتار تأثیر نمی گذارد، اما می تواند منجر به ارتباط کند یا مردد هنگام جستجوی کلماتی شود که می خواهید استفاده کنید.

NvPPA اغلب با دیسفاژی به دلیل از دست دادن تدریجی کنترل ماهیچه ای همراه است.

بر اساس یک مطالعه 2016، با این حال، همه انواع PPA می‌توانند با مشکلات بلع مواجه شوند.

در این تحقیق، متخصصان دریافتند که مشکلات بلع شایع‌ترین هستند و در بین افرادی که با SvPPA زندگی می کنند متفاوت است. چالش‌ها شامل آب‌ریزش غذا یا بزاق، چندین بار بلعیدن، خفگی و تاخیر در بلعیدن بود.

در حالی که این مطالعه بینشی در مورد اختلال بلع در میان انواع PPA ارائه داد، تنها 16 نفر در این تحقیق شرکت داشتند. برای درک بهتر شیوع چالش‌های بلع در میان افرادی که با PPA زندگی می‌کنند، هنوز به مطالعات بزرگ‌تری نیاز است.

زندگی با PPA ممکن است بر الگوهای غذایی و رفتار شما تأثیر بگذارد.

وقتی با مشکلات بلع مواجه می‌شوید، راحتی شما در زمان صرف غذا تغییر می‌کند. ممکن است به سمت غذاهای نرم‌تر گرایش پیدا کنید، به دنبال وعده‌های کوچک‌تر باشید، یا اصلاً تمایلی به خوردن نداشته باشید.

ممکن است بیان آنچه دوست دارید یا دوست ندارید در انتخاب‌های غذایی‌تان یا برقراری ارتباط در صورت تمایل برایتان دشوار باشد. درد دارید یا به اندازه کافی احساس خوبی ندارید که غذا بخورید.

طبق همان مطالعه سال 2016، اختلالات رفتاری در خوردن بیشتر در بین افرادی که با LvPPA زندگی می کردند مشاهده شد و با چالش های ارتباطی مرتبط بود.

در حال حاضر، هیچ درمانی برای PPA وجود ندارد، و دشواری بلع در افراد مختلف و با پیشرفت زوال عقل فرونتومپورال متفاوت است.< /p>

مشکل بلع در PPA را می توان به همان روشی که دیسفاژی ناشی از سایر شرایط، مانند:

  • تغییر به غذاهایی که به راحتی قابل بلعیدن هستند
  • افزودن مواد غلیظ کننده به مایعات
  • تنظیم وضعیت سر و گردن / وضعیت بدن
  • تقویت عضلات و تمرینات هماهنگی

آنچه بلع را برای شما آسان‌تر می‌کند ممکن است با فردی که با PPA زندگی می‌کند متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است هنگام غذا خوردن در موقعیت‌های خاص بهبود پیدا کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با اجتناب از غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد، غذا را راحت‌تر قورت دهند.

اگر چالش‌های بلع غذا خوردن را خیلی سخت می‌کند، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید به شما کمک کند. بدن با تغذیه ای که نیاز دارد. پزشک شما می‌تواند درباره استفاده از یک دستگاه تغذیه، مانند لوله تغذیه روده که مواد مغذی را مستقیماً به دستگاه گوارش شما می‌رساند، صحبت کند. .

آفازی پیشرونده اولیه ( PPA) یک زیرگروه از دمانس فرونتومپورال است. این به دلیل تخریب عصبی در مناطقی از مغز که مسئول پردازش زبان هستند ایجاد می شود.

بسته به اینکه با کدام نوع PPA زندگی می کنید، علائم می تواند از گفتار مردد و مشکل در تشکیل کلمات تا چالش در یادآوری معانی کلمات متغیر باشد.

مشکلات بلع در همه انواع مختلف ممکن است PPA. تغییر در بافت غذا، تمرینات توانبخشی و تنظیم وضعیت بدن ممکن است به مدیریت علائم کمک کند. اگر نمی توانید از طریق خوراکی تغذیه کنید، پزشک می تواند جایگزینی برای سیستم تغذیه توصیه کند.

توجه این مطلب نمی تواند جایگزین نشخه پزشکی شود و رسانه هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد

محمدرضا حفظی

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا